Technologie i IT

LiveChat Software zwiększył liczbę klientów o ponad połowę

Z internetowego komunikatora LiveChat Software korzysta już 8 tys. klientów biznesowych. Rok temu było ich 5,2 tys.
Foto: Fotorzepa, Waldemar Kompała Waldemar Kompała

LiveChat Software, tegoroczny debiutant, szybko zwiększa bazę użytkowników swojego komunikatora. Rok temu z produktu (jest sprzedawany w modelu usługowym, czyli w tzw. chmurze) korzystało 5,2 tys. klientów. W kwietniu tego roku, gdy technologiczna spółka sprzedawała akcje w IPO, było ich 7 tys. Obecnie ich liczba przekroczyła 8 tys. Jest zatem o prawie 55 proc. większa niż przed rokiem. - Liczba klientów to dla LiveChat Software kluczowy wskaźnik biznesowy bo przekłada się bezpośrednio na wyniki – twierdzi Mariusz Ciepły, prezes i współzałożyciel spółki. Przypomina, że w prospekcie firma informowała, że pozyskuje 200 użytkowników miesięcznie. - W ostatnich miesiącach znacząco przekraczamy ten poziom. Tylko w samym czerwcu dołączyło do nas 285 firm. To bardzo cieszy – mówi.

Kierowana przez niego firma jest jednym z wiodących na świecie producentów komunikatorów (systemu typu live chat) dla biznesu. Zaliczana jest do pierwszej trójki tego segmentu rynku IT. Zdecydowana większość klientów pochodzi zza granicy. Z aplikacji polskiej spółki korzystają m.in.: Orange, Adobe, Samsung, Tele2, Kaspersky Lab czy Air Asia.

W poprzednim roku obrotowym który zakończył się 31 marca, LiveChat Software miał 18,94 mln zł przychodów (40 proc. więcej niż rok wcześniej. Wynik EBITDA wzrósł do 12,63 mln zł z 7,33 mln zł przed rokiem. Zarobek netto sięgnął 9,7 mln zł (5,66 mln zł). Zarząd spółki, zgodnie z przyjętą polityką dywidendową chce, żeby prawie całości trafił do kieszeni udziałowców. Walne zgromadzenie akcjonariuszy, zwołane na 23 lipca, ma zdecydować o wypłacie 9,53 mln zł z zeszłorocznego zysku na dywidendę. Wyniesie po 37 groszy na akcję. Jej stopa sięgnie zatem 2,1 proc.

W bieżącym roku obrotowym LiveChat Software, zgodnie z prognozami, ma zwiększyć przychody do 25,32 mln zł, EBITDA do 18,95 mln zł a zysk netto 14,9 mln zł.


Wideo komentarz