Technologie i IT

Indeks spółek innowacyjnych. Technologiczne firmy z szansą na odbicie

Indeks spółek innowacyjnych radzi sobie bardzo dobrze, ale niektóre firmy znalazły się na zakręcie. W tym roku wyjdą na prostą?
Foto: Fotolia

WIG-informatyka od kilkunastu miesięcy jest pod mocną presją, ale w ostatnich tygodniach daje się zauważyć odbicie. Od ubiegłorocznego minimum, które indeks zanotował 16 listopada, urósł ponad 5 proc. i wrócił powyżej poziomu 2 tys. pkt.

W górę idzie też indeks spółek innowacyjnych, którego obliczanie zainaugurowaliśmy podczas ubiegłorocznego Forum Inwestycyjnego „Parkietu". Wskaźnik tworzy 30 firm – głównie reprezentantów branży IT, biotechnologii oraz medycyny. Sytuacja każdej ze spółek jest inna i trudno je sprowadzić do wspólnego mianownika. Widać jednak, że na przestrzeni ostatnich lat tworzący je indeks mocno góruje nad WIG. Od 2015 r. różnica wynosi niemal 48 pkt proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie przez kwartał GRATIS!
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz