Technologie

Jak zarządzać firmą w zinformatyzowanym świecie?

Cyfrowa transformacja biznesu to słowo wytrych, które oznacza usprawnienie działalności organizacji poprzez digitalizację procesów. Oznacza to funkcjonowanie firm i instytucji w czasie rzeczywistym i konieczność trzymania ręki na pulsie przy ciągle zmieniającym się rynku.

Polskie firmy obawiają się przenieść swoje procesy w zinformatyzowane środowisko, ale mają świadomość tego, że jest to jedyny krok do przodu. Zaniechanie procesów cyfryzacji powoduje zastopowanie rozwoju, spadek konkurencyjności. Ciągłe dążenie do bycia na pierwszych pozycjach wywołuje konieczność inwestowania w rozwiązania technologiczne i narzędzia do optymalizacji procesów. Wg raportu IDC do końca 2017 roku technologie cyfrowe będą centrum strategii biznesowej większości globalnych firm.

Jednym z podstawowych kroków digitalizacji często stają się systemy ERP (ang. Enterprise Resources Planning), wspierające zarządzanie i planowanie zasobów przedsiębiorstwa. Mamy więc do czynienia z narzędziem, które zbiera dane ze wszystkich obszarów funkcjonowania firmy, np. logistyki, magazynowania, produkcji, kadr, księgowości, sprzedaży, wsparcia sprzedaży, marketingu i wiele innych. Jeżeli przy okazji przedsiębiorstwo zainwestuje w analitykę Big Data lub rozwiązania typu Cloud okaże się, że możemy z łatwością oszacowywać konieczność uzupełnienia magazynów względem przewidywanego zapotrzebowania na nasze produkty. Firmy dowiedzą się też czego tak naprawdę oczekują od nich klienci. W skali mikro wykorzystał to polski McDonald’s zauważając zainteresowanie użytkowników mediów społecznościowych hashtagiem „MamSmakaNaMaka” i włączył go do oficjalnych kanałów komunikacyjnych marki. Aby odpowiedzieć na pytanie dlaczego marki w ciągu kilku minut potrafią odpowiedzieć na pytanie postawione w Internecie na temat np. jakości usług, możemy spytać Michała Sadowskiego z Brand24 – w jaki sposób analityka wspiera zarządzanie kryzysem wizerunkowym.

Biznes ciągle się zmienia i dlatego elastyczne, przyjemne i szybkie narzędzia wiodą prym w przedsiębiorstwach. Jednocześnie firmy chcą korzystać z różnych rozwiązań, które spełnią ich potrzeby, najlepiej w ramach jednego ekosystemu. Ciężko zatem mówić o jednym narzędziu. Polski rynek odnotowuje rok rocznie coraz wyższe zainteresowanie zintegrowanymi systemami informatycznymi. Nie mniej – wdrożenie takiego rozwiązania to zwykle ogromne wyzwanie, wymagające kilku miesięcy pracy, dlatego najlepiej przeprowadzać je z partnerem technologicznym taki jak Hicron. Światowe doświadczenie i znajomość polskiego biznesu pomaga zdecydowanie w bezbolesnej migracji na nowe technologie. Zwłaszcza, że stale pojawiają się nowe i bardziej zaawansowane narzędzie, np. SAP S/4 HANA, które zastąpi starsze rozwiązanie. Oczywiste jest, że firmy które dotychczas korzystały ze starszego rozwiązania skierują się teraz ku nowym możliwościom, bo stare systemy wymierają, stają się nieopłacalne – zwłaszcza w kontekście ciągle zmieniającego się biznesu. Oczywiście organizacje, które jako pierwsze będą korzystały z nowości będą stawały się liderami rynku.

Oczywiście rozwiązań i aplikacji jest wiele, a propozycji wdrożeń jeszcze więcej. Warto jednak zastanowić się nad tym jak wybrać dobrego dostawcę systemu ERP i jakie dobre praktyki powinny czekać na nas na starcie – czy partner wdrożeniowy zwróci uwagę na realne potrzeby, czy odkryje jakie są przyszłe? Czy będzie elastyczny i kompleksowy? Czy zaproponowane rozwiązanie będzie wygodne? Jakie ma doświadczenie i referencje, a także, co najważniejsze – jaki jest koszt wdrożenia i utrzymania takiego systemu i po jakim czasie taka inwestycja powinna się zwrócić.

  

Powiązane artykuły


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.