Sztuka

Kolekcja Rockefellerów. Aukcja stulecia z rekordami

Prywatna kolekcja sztuki Peggy i Davida Rockefellera sprzedana została za rekordową sumę 832.6 mln dol. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne

Dzieło "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" Pabla Picassa sprzedano aż za 115 mln dol.

Foto: AFP

Dzieła sztuki należące do rodziny zmarłego w ubiegłym roku Davida Rockefellera sprzedawane były przez dom aukcyjny Christie w Nowym Jorku. Aukcja objęła  w sumie 1600 dzieł.

Pod młotek trafił między innymi obraz Claude'a Moneta "Kwitnące nenufary", który osiągnął cenę 84,7 mln dol., a Matisse'a "Odaliskę z magnoliami" kupiono za 80,7 mln dol. Dzieło "Młoda dziewczyna z koszem kwiatów" Pabla Picassa sprzedano aż za 115 mln dol. Obraz Diego Rivery "Rywale" sprzedano za 9,71 mln dol.

Obraz Diego Rivery "Rywale" sprzedano za 9,71 mln dol.

Foto: AFP

W czasie aukcji padły 22 rekordy sprzedaży, niektóre z dzieł miały 10-ciokrotne przebicie, ale zdarzały się także 100-krotnie droższe od oczekiwań. Kolekcję pokazaną w wielu krajach zobaczyło ponad 80 tys. osób.

Dochód z aukcji zasili wiele fundacji, m.in. Harvard i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku otrzymają po 100 mln dol, a fundacja Braci Rockefeller 250 mln dol.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły