REKLAMA
REKLAMA

Surowce

Węgrzy kupują złoto

Ubiegły tydzień upłynął pod znakiem trzech istotnych dla złota wydarzeń: na Wall Street nie pojawiło się wyczekiwane odbicie, Węgrzy zwiększyli rezerwy złota, jednak dalszy wzrost ceny kruszcu został zablokowany przez informacje z FOMC.

Robert Śniegocki Grupa Goldenmark

Foto: Archiwum

Konkluzją ubiegłotygodniowego spotkania FOMC jest to, że w tym roku odbędzie się jeszcze jednak podwyżka stóp procentowych w USA. Najprawdopodobniej nastąpi to w grudniu. Informacja ta wpłynęła na umocnienie dolara, co przełożyło się na brak dalszych wzrostów na złocie.

Na Wall Street drugi tydzień z rzędu upłynął pod znakiem spadków. Można to zapewne powiązać z informacją o podnoszeniu stóp procentowych, co potwierdzałoby przypuszczenie, że wśród inwestorów zaczyna dojrzewać świadomość o rosnącym ryzyku. To sprawia, że ich uwaga kieruje się w stronę aktywów defensywnych.

Zainwestował w nie Narodowy Bank Węgier, który w ubiegłym tygodniu poinformował, że dziesięciokrotnie zwiększył swoje rezerwy złota (z 3,1 do 31,5 tony). Obecnie złoto stanowi 4,4 proc. ich rezerw. Podobnie jak NBP, węgierski bank centralny nie udzielał zbyt szerokich informacji na temat przyczyn decyzji, jednak te wydają się oczywiste, i wpisują się w to, co dzieje się na Wall Street – cena złota jest obecnie bardzo atrakcyjna, a gospodarka światowa musi mierzyć się z coraz większą liczbą wyzwań. Wśród największych z nich wymienia się wojnę handlową oraz niepokoje wokół Iranu, a obecnie dodatkowo także kwestię Arabii Saudyjskiej. ¶


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA