Raport surowcowy

ROPA NAFTOWA Spekulacje na temat irańskiego eksportu ropy naftowej.

Publikacja: 23.10.2018 10:53

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Dorota Sierakowska, analityk surowcowy DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

Po neutralnym rozpoczęciu tygodnia, na rynku ropy naftowej dzisiaj rano dominuje strona podażowa. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła poniżej poziomu 69 USD za baryłkę, a cena europejskie ropy Brent niewiele przekracza poziom 79 USD za baryłkę. Słabość rynków akcji oraz siła dolara amerykańskiego na początku bieżącego tygodnia z pewnością sprzyjają sprzedającym, jednak wiele ciekawych informacji pojawia się także po stronie fundamentów rynku ropy naftowej.

Najwięcej emocji wzbudza kwestia irańskiego eksportu ropy naftowej, który w ostatnich miesiącach spadał za sprawą narzucenia na ten bliskowschodni kraj sankcji ze strony USA. 4 listopada wchodzą one w życie w pełnym zakresie, tj. obejmującym również sojuszników Stanów Zjednoczonych. Wielu z nich już do tej pory zmniejszyło import ropy naftowej z Iranu lub całkowicie z niego zrezygnowało, ale niektóre państwa do dzisiaj kupują spore ilości irańskiego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

DM BOŚ

Obecnie nie ustają spekulacje dotyczące tego, o ile zmniejszy się eksport ropy naftowej z Iranu. Potencjał eksportowy tego kraju do około 2,5 mln baryłek dziennie przy niemal 4 milionach produkcji ropy naftowej dziennie. Wejście w życie amerykańskich sankcji już teraz obniżyło produkcję i eksport ropy naftowej z Iranu – nie wiadomo jednak, o ile dokładnie. Wiele transakcji odbywa się dyskretnie, a irańskie tankowce wyłączają urządzenia umożliwiające śledzenie toru ich poruszania się – a więc nie wiadomo, jak dużo ropy naftowej jest przekazywane poza zasięgiem radarów.

Jedno wydaje się pewne – znikome jest prawdopodobieństwo spadku eksportu ropy naftowej z Iranu do zera. Wiele krajów otwarcie sprzeciwia się amerykańskim sankcjom na Iran, a nawet pomijając tę retorykę polityczną, wiele krajów irańskiej ropy po prostu potrzebuje. Państwa takie jak Indie czy Chiny raczej będą skłonne zaryzykować relacje z USA dla stałych dostaw ropy naftowej.

MIEDŹ

Powrót cen miedzi do zniżek.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

DM BOŚ

Notowania miedzi mocno zakończyły miniony tydzień i rozpoczęły od wzrostów także bieżący tydzień. Wszystko za sprawą zapowiedzi chińskich władz, dotyczących wspierania lokalnej gospodarki. Szef Ludowego Banku Chin obiecał uruchomić środki mające na celu ułatwienie pozyskania finansowania przez firmy prywatne oraz ogólne polepszenie sytuacji przedsiębiorstw posiadających problemy płynnościowe. Ponadto, pojawiły się informacje o możliwych cięciach podatków w Chinach, zarówno dla osób fizycznych, jak i dla firm, co zachęciłoby więcej podmiotów do inwestycji swoich środków.

Niemniej, już wczoraj po południu strona podażowa zaczęła obejmować przewagę i dzisiaj rano również notowania miedzi spadają. Mimo optymistycznych informacji, inwestorzy pamiętają jednak, że ostatnie dane makro z Chin były rozczarowujące, a kraj ten wciąż uwikłany jest w wojnę handlową ze Stanami Zjednoczonymi.

Ponadto, wczoraj opublikowane zostały informacje ze strony International Copper Study Group (ICSG) pokazujące, że w lipcu deficyt na globalnym rynku miedzi wyniósł 47 tysięcy ton, a ogółem w pierwszych siedmiu miesiącach bieżącego roku deficyt znalazł się na poziomie 157 tysięcy ton. To jednak i tak mniej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, kiedy to wyniósł on 188 tysięcy ton. Ponieważ dane dotyczą dość odległej przeszłości, nie wpłynęły one istotnie na ceny miedzi.

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny