REKLAMA
REKLAMA

Surowce

Odwilż na rynkach zbóż

Druga połowa minionego tygodnia na rynkach surowcowych była przepełniona ważnymi danymi makro oraz komunikatami ze strony instytucji i polityków.
Foto: Adobestock

Na rynkach ropy naftowej, złota czy miedzi widać było sporą zmienność. Jednak nie tylko na te rynki warto było zwracać uwagę.

W tle tych wydarzeń rozgrywały się ciekawe zmiany na rynkach towarów rolnych. Notowania kukurydzy, pszenicy oraz soi pod koniec tygodnia wzrosły. O ile pszenica drożeje praktycznie już od początku września za sprawą problemów pogodowych w Australii i Ameryce Południowej, o tyle na rynkach kukurydzy i soi odbicie cen w górę przyniosło oddech po paru tygodniach konsolidacji. Na rynku kukurydzy wciąż można mówić o ruchu bocznym, z kolei soja się z niego wyrwała, notując ponad 4-proc. zwyżkę w czwartek.

Czynnikiem pozytywnie wpływającym na notowania kukurydzy i soi w czwartek była publikacja raportu USDA (Departament Rolnictwa USA), w którym obniżone zostały prognozy produkcji obu tych towarów (a dodatkowo obniżone zostały prognozy zapasów soi na koniec sezonu). Zwyżka notowań soi była jednak dużo bardziej dynamiczna, ponieważ raport USDA zbiegł się w czasie z informacją o dużym chińskim zamówieniu na amerykańską soję. Kupno soi z USA przez Chiny stało się dodatkowo symbolem dążenia do porozumienia obu krajów, zwłaszcza że pojednawcze gesty ze strony Amerykanów były jednym z kluczowych informacji na globalnych rynkach finansowych w ostatnich dniach. ¶

Paweł Grubiak
prezes Superfund TFI

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA