Komentarz surowcowy DM BOŚ

ZŁOTO Cena złota pod presją podaży przed decyzją Fed.

Publikacja: 13.06.2018 10:37

Komentarz surowcowy DM BOŚ

Foto: Bloomberg

W bieżącym tygodniu na rynek złota powróciły gorsze nastroje. W rezultacie, notowania tego surowca nie zdołały się utrzymać na dłużej powyżej poziomu 1300 USD za uncję: wczoraj cena kruszcu spadła poniżej tej bariery, a dziś rano kontynuuje osuwanie się na południe.

Kluczowym wydarzeniem bieżącego tygodnia na rynku złota jest posiedzenie Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) w ramach Fed oraz decyzja dotycząca poziomu stóp procentowych w USA, która ma zostać ogłoszona dzisiaj. Oczekiwania rynkowe zakładają podwyżkę stóp o 25 punktów bazowych, co jest już uwzględnione w cenach złota. Taka decyzja jest najbardziej prawdopodobna, więc gdyby scenariusz podniesienia stóp się nie zrealizował, byłoby to ciosem w amerykańskiego dolara i pozytywnie wpłynęłoby na ceny złota. Oczywiście odwrotna sytuacja – czyli większa od oczekiwań podwyżka stóp – przyczyniłaby się do przyspieszenia spadków cen złota.

Niemniej, istnieje duża szansa na to, że Fed nie zaskoczy wielkością podwyżki, a sama decyzja nie będzie dla cen złota tak istotna, jak komunikat jej towarzyszący. Inwestorzy będą w nim szukać wskazówek dotyczących dalszych działań Fedu w zakresie polityki monetarnej w USA, a więc przede wszystkim wskazań co do możliwych terminów kolejnych podwyżek stóp procentowych. Tymczasem aż do ogłoszenia decyzji w sprawie stóp (czyli do godziny 20:00 polskiego czasu) notowania złota mogą pozostawać pod presją podaży.

Notowania złota – dane dzienne

Notowania złota – dane dzienne

DM BOŚ

W bieżącym tygodniu w globalnej polityce i gospodarce dzieje się wiele. Neutralne dla notowań kruszcu było m.in. porozumienie przywódców Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej, które nie przyniosło żadnych konkretnych deklaracji. Możliwe, że istotniejsze okażą się posiedzenia ECB i Banku Japonii, gdyż mogą one wpływać na sytuację na globalnym rynku walutowym, a pośrednio na złoto.

PSZENICA

Obniżone prognozy produkcji pszenicy w Rosji i Australii.

Ostatnie dni na rynku pszenicy są emocjonujące za sprawą doniesień o niekorzystnym wpływie pogody na uprawy pszenicy w kluczowych krajach na globalnym rynku tego surowca. W rezultacie, notowania pszenicy w Stanach Zjednoczonych umocniły się wyraźnie powyżej poziomu 5 USD za buszel, a dzisiaj rano oscylują w okolicach 5,30-5,35 USD za buszel.

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) wczoraj podniósł prognozy produkcji pszenicy w Stanach Zjednoczonych w sezonie 2018/2019 o 6 mln buszli do poziomu 1,827 mld buszli (49,7 mln ton). Niemniej, jednocześnie instytucja ta obniżyła prognozy zbiorów tego zboża w sezonie 2018/2019 w Rosji do poziomu 68,5 mln ton z wcześniejszych 72 mln ton. Rejon Morza Czarnego jest kluczowy pod kątem produkcji pszenicy w skali światowej, zwłaszcza ze względu na fakt, że jest on bliski geograficznie państwom o największym imporcie tego zboża (Egipt i cały rejon Afryki Północnej).

Problemy z produkcją pszenicy występują także w Australii. Już od kilku tygodni pojawiają się w tym kraju doniesienia o przedłużającym się okresie suszy we wschodnich stanach, a niedostatek deszczu uderzył w kluczowym okresie z punktu widzenia wzrostu zboża. W rezultacie, wczoraj ABARES, kluczowa agencja analiz rynku zbóż w tym kraju, obniżyła prognozy produkcji pszenicy w Australii w sezonie 2018/2019 o niemal 8% do poziomu 21,9 mln ton.

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

DM BOŚ

Niewykluczone, że ta prognoza będzie jeszcze później korygowana w dół, gdyż końca problemów pogodowych w Australii na razie nie widać. Byłby to już drugi z kolei sezon tak słabych zbiorów w tym kraju: w sezonie 2017/2018 produkcja pszenicy w Australii znalazła się na 8-letnim minimum.

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska Spółka Akcyjna

Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Zakupy ropy najszybsze od 4 lat
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, kakao
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto
Surowce
Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, gaz ziemny