Komentarz surowcowy DM BOŚ - miedź

Publikacja: 25.02.2021 09:33

Michał Pietrzyca, analityk techniczny DM BOŚ

Michał Pietrzyca, analityk techniczny DM BOŚ

Foto: DM BOŚ

MIEDŹ

W pobliżu 10- letnich maksimów

Ceny miedzi zbliżyły się podczas handlu w Szanghaju do 10-letnich maksimów. Rajd tego metalu wyraźnie przyśpieszył po tym, jak Prezes Fed-u J. Powell potwierdził ultraluźną politykę pieniężną w celu wspierania wzrostu w największej gospodarce świata. Najpłynniejszy kontrakt na miedź zyskiwał dzisiaj w Szanghaju aż 4,5%. Szef Amerykańskiej Rezerwy Federalnej wyraźnie wskazał, że osiągnięcie celów inflacyjnych banku centralnego może potrwać ponad trzy lata, co oznacza, że bank centralny planuje pozostawić stopy procentowe na niezmienionym poziomie wbrew oczekiwaniom rynku. Gracze z rynku miedzi zerwali zatem z obawami nt. zaostrzenia polityki monetarnej, co spekulacyjnie wzmocniło popyt na miedź.

Zauważmy, że miedź, aluminium i cyna szturmują rekordowe poziomy po twardym przekazie Powella o wspieraniu gospodarki. Bardziej fundamentalnie widać także, iż Chiny prawdopodobnie będą miały trudności z produkcją wystarczającej ilości aluminium w świecie bezemisyjnym, natomiast cyna odpowiada na ogromny popyt wbrew trudnościom w łańcuchu dostaw.

Z technicznego punktu widzenia miedź znajduje się w silnym impulsie wzrostowym po zerwaniu na początku lutego z dwumiesięczną konsolidacją. Takim psychologicznym poziomem, który może wpłynąć na powstrzymanie fali wzrostowej, wydaje się graczom rejon 4,50 USD za funt. Nie zapominajmy także, że dodatkowym katalizatorem wzrostu cen miedzi jest precedensowa słabość amerykańskiego dolara.

DM BOŚ

Notowania miedzi w USA – dane miesięczne

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki