Cena kontraktu na uncję palladu wzrosła od początku 2016 r. do dziś o ponad 210 proc., a już od początku tego roku do połowy lutego wzrost wyniósł ponad 20 proc., ze 1190 USD do ponad 1450 USD/oz.

Głównym czynnikiem, który stoi za stale rosnącymi cenami palladu, są rynek motoryzacyjny oraz ograniczona podaż. Pallad wykorzystuje się w branży motoryzacyjnej do produkcji katalizatorów. W ostatnich latach jednym z ważniejszych wydarzeń dla wzmożonego popytu na pallad były skandale dotyczące koncernów motoryzacyjnych i norm dla silników Diesla. W nich wykorzystuje się głównie platynę, a pallad z kolei jest używany w silnikach benzynowych, które stały się bardziej pożądane w konsekwencji afer z normami emisji spalin. Dodatkowo wzrost popularności samochodów hybrydowych również sprzyja zapotrzebowaniu na pallad, ponieważ są one oparte także na silnikach benzynowych.

Ze względu na wzmożony popyt napędzany też coraz bardziej restrykcyjnymi normami emisji oraz ograniczoną podażą szacuje się, że deficyt na rynku wyniesie 1,4 mln uncji, co również podbija cenę.

Największym producentem i eksporterem palladu jest Rosja, która posiada najwięcej zasobów tego metalu na świecie. ¶

Daniel Kostecki, główny analityk, Conotoxia