Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Publikacja: 11.02.2019 11:03

Komentarz surowcowy DM BOŚ - ropa naftowa, złoto

Foto: DM BOŚ

ROPA NAFTOWA

Presja na spadek cen amerykańskiej ropy WTI.

Miniony tydzień na rynku ropy naftowej przyniósł przewagę strony podażowej. O ile na wykresie europejskiej ropy naftowej Brent była ona niewielka, to ceny amerykańskiej ropy gatunku WTI spadły wyraźniej. Początek bieżącego tygodnia wygląda na tym rynku podobnie: ceny ropy Brent konsolidują w okolicach piątkowego zamknięcia, natomiast notowania ropy WTI delikatnie spadają.

Większa presja spadkowa, którą widać na wykresie ropy w Stanach Zjednoczonych, jest uzasadniona pojawiającymi się ostatnio informacjami z tego kraju. W niedzielę w należącej do koncernu Phillips 66 rafinerii Wood River w stanie Illinois doszło do pożaru i wstrzymania pracy operacyjnej tej jednostki, co negatywnie wpływa na oczekiwania dotyczące lokalnego popytu na ropę naftową.

Ponadto, w piątek firma Baker Hughes poinformowała, że w minionym tygodniu liczba funkcjonujących wiertni w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 7 i wyniosła łącznie 854. Dla inwestorów jest to sygnał, że produkcja ropy naftowej w USA może nadal rosnąć. Już też wynosi ona rekordowe 11,9 mln baryłek dziennie i zapewne w tym roku przekroczy barierę 12 mln baryłek dziennie.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Na razie notowania ropy naftowej są powstrzymywane od głębszych zniżek przede wszystkim dzięki cięciu produkcji ropy przez państwa OPEC oraz Rosję. Strategiczne porozumienie producentów ropy naftowej trwa już w różnej formie od 2017 roku, ale nie wszyscy są z niego zadowoleni. O ile jeszcze niedawno rosyjski minister energii, Aleksander Nowak, potwierdzał gotowość Rosji do dalszych cięć wydobycia, to swoje niezadowolenie wyraził prezes Rosnieftu, Igor Sechin, który napisał do Władimira Putina, że zobowiązanie do cięcia produkcji uderza w interesy Rosji, a jednocześnie pomaga Stanom Zjednoczonym umocnić pozycję na światowym rynku ropy.

Na razie porozumieniu raczej nic nie zagraża, natomiast będzie ono rewidowane podczas kolejnego spotkania OPEC oraz stowarzyszonych państw, które jest zaplanowane na 17-18 kwietnia. Państwa uczestniczące w porozumieniu naftowym odniosą się wtedy do skutków obecnych cięć i dopasują limity produkcji do aktualnej sytuacji.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

ZŁOTO

Spadkowy początek tygodnia na złocie.

Po dynamicznych wzrostach notowań złota pod koniec stycznia, ceny tego kruszcu w poprzednim tygodniu oddawały część zwyżki. Odreagowanie spadkowe jest kontynuowane także dzisiaj, ponieważ nowy tydzień rozpoczyna się dla złota od presji spadkowej i zejścia notowań z powrotem do okolic 1312 USD za uncję.

Można byłoby uznać, że złoto w końcu zaczęło mocniej reagować na sytuację na rynku amerykańskiego dolara. Na ogół cena kruszcu jest negatywnie skorelowana z wartością USD, jednak w poprzednim tygodniu notowania złota trzymały się relatywnie mocno, biorąc pod uwagę nieprzerwane zwyżki wartości dolara. Dzisiaj USD kontynuuje wzrosty, czemu złoto już bardziej ulega.

Obecnie inwestorzy na rynku złota wypatrują kolejnych informacji dotyczących negocjacji pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w kwestii konfliktu handlowego. W tym tygodniu dyplomaci z obu krajów podejmują kolejne rozmowy, ale jednocześnie w ostatnich dniach Donald Trump wykluczył rychłe spotkanie z prezydentem Chin, które niewątpliwie byłoby znakiem chęci przypieczętowania porozumienia. Wokół tej sprawy narosło więc dużo niepewności, która przekłada się na siłę amerykańskiego dolara, lepiej działającego jako bezpieczna przystań niż złoto w ostatnim czasie.

Niemniej, fundamenty na rynku złota pozostają relatywnie dobre w średnioterminowej perspektywie. Możliwe, że w najbliższych dniach kruszec przetestuje poziom 1300 USD jako wsparcie, jednak istnieje szansa na kontynuację wzrostów w ujęciu kilkumiesięcznym.

Surowce i paliwa
Enea kupi mniej węgla od Bogdanki
Surowce i paliwa
Orlen obniży wartość majątku petrochemicznego o 10,2 mld zł
Surowce i paliwa
Dla JSW szykuje się trudny rok
Surowce i paliwa
Ceny paliw będą zwyżkować
Surowce i paliwa
Nie ma nowych władz, nie ma podwyżek płac
Surowce i paliwa
Grupa CEZ rozpoczyna dezinwestycję w Polsce, chce sprzedać cztery polskie spółki