REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG: Odwiert w Norwegii

PGNiG, poprzez firmę PGNiG Upstream Norway, przygotowuje się do wykonania pierwszego odwiertu na Morzu Norweskim w roli operatora.
Foto: Adobestock

Będzie to też pierwsza tego typu operacja wykonana w tym rejonie przez polską spółkę. Koncern wykona odwiert na terenie koncesji PL838, w której ma 40 proc. udziałów. Po 30 proc. udziałów mają firmy Aker BP i DEA Norge. Prace poszukiwawcze będą przeprowadzone za pomocą półzanurzalnej platformy wiertniczej. Już wcześniej na terenie koncesji udokumentowano kilka obszarów poszukiwawczych mogących zawierać złoża ropy i gazu. PGNiG informuje, że tzw. koncepcje geologiczne, bazujące na doświadczeniach koncernu zdobytych w Polsce, zostały docenione przez norweskich partnerów, którzy jednomyślnie poparli rekomendację dotyczącą wykonania odwiertu poszukiwawczego. Obecnie trwają prace nad projektowaniem otworu, który zostanie wykonany w 2019 r.

– Nasza obecność w Norwegii rozwija się zgodnie z planem. Wszystkie działania koncentrujemy na tym, aby w 2022 r. móc dostarczać gaz ziemny do Polski przez gazociąg Baltic Pipe – zapewnia Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Dodaje, że na rynku norweskim firma zamierza aktywnie uczestniczyć w kolejnych rundach koncesyjnych. Prowadzi też negocjacje, by pozyskać nowe obszary do poszukiwania i wydobycia ropy i gazu. Obecnie PGNiG posiada w Norwegii udziały w 20 koncesjach poszukiwawczo-wydobywczych. Na dwóch z nich pełni rolę operatora. Z kolei wydobycie prowadzone jest na pięciu złożach. Dodatkowo trwa zagospodarowywanie dwóch innych. Na 1 stycznia tzw. udokumentowane zasoby wydobywalne grupy PGNiG w Norwegii wynosiły 83 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

Notowania akcji na stronie:


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA