Surowce i paliwa

Papiery JSW z potencjałem

W ocenie analityków Domu Maklerskiego BOŚ akcje węglowej spółki są niedowartościowane. Dlatego rekomendują kupowanie papierów spółki, wyceniając je po 110 zł.
Foto: materiały prasowe

Podczas czwartkowej sesji za akcje JSW płacono na giełdzie około 75 zł.

Krótkoterminowe prognozy finansowe brokera  dla JSW zmieniły się marginalnie pomimo uwzględniania podwyżki wynagrodzeń i pomimo braku zmian założeń dla cen węgla. - Oczekujemy , że w II połowie br. ceny węgla powinny osiągnąć średnio 192 USD/t (co przekłada się na średnią cenę węgla na 2018 w wysokości ok. 200 USD/t). Na lata 2019-2020 prognozujemy średnią cenę węgla na poziomie odpowiednio 185 zł/t i 175 USD/t - wyjaśniają.

Analitycy negatywnie oceniają podwyższenie puli wynagrodzeń w grupie. - Musimy przyznać, że informacja o podwyższeniu puli wynagrodzeń w JSW o 187 mln zł w br. zaskoczyła nas bardzo nieprzyjemnie, zwłaszcza że spółka podjęła również decyzję o jednorazowej wypłacie premii (łącznie 370 mln zł) - wskazali.

Zwrócili uwagę, że wcześniej zarząd spółki wycofał się z umowy zawartej ze związkami zawodowymi dotyczącej 500 mln zł oszczędności w 2018 roku.

Z szacunków analityków wynika, że w tym roku koszty wynagrodzeń ponoszone przez JSW wzrosną o ponad 1 mld zł w porównaniu do 2017 roku. - Szczególnie uderzyło nas, że spółka nie zdecydowała się podzielić swoimi zyskami z akcjonariuszami mniejszościowymi wypłacając dywidendę, chociaż przyznała tak duże podwyżki górnikom, a jej bilans wykazuje wystarczającą zdolność, co potwierdza pozycja gotówkowa netto, która na koniec br. może wynieść aż 2,5 mld zł - zauważają

Prognoza DM BOŚ zakłada, że EBITDA JSW w tym roku wyniesie nieco prawie 3,1 mld z. W 2019 roku oczekują, że EBITDA spółki obniży się do 2,75 mld zł.

Pierwsze rozpowszechnienie rekomendacji nastąpiło 5 lipca br., o godzinie 8.00. Powyższy materiał jest jej streszczeniem. Pełna wersja raportu dostępna jest na stronie bossa.pl


Wideo komentarz

Powiązane artykuły