REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

JSW: Poszukiwane wsparcie dla inwestycji w koks

JSW stara się o unijne dotacje na inwestycje w swoich koksowniach.
Foto: materiały prasowe

Do dofinansowania w ramach Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS), czyli tzw. planu Junckera, zgłosiła projekty warte w sumie 894,4 mln zł. Dotyczą one modernizacji baterii koksowniczej w Koksowni Przyjaźń, budowy elektrociepłowni w Koksowni Radlin, instalacji odsiarczania gazu koksowniczego w koksowniach Jadwiga i Radlin oraz trzeciego etapu modernizacji Radlina. Jeden z projektów związany jest ponadto z zagospodarowaniem gazu z odmetanowania w kopalniach Budryk i Knurów-Szczygłowice.

JSW zakłada w swojej strategii, że łączne nakłady na inwestycje w całej grupie sięgną 19 mld zł w latach 2018-2030. Z tego około 1,3 mld zł pochłoną projekty realizowane w zależnej spółce JSW Koks, do której należą aktywa koksownicze.

We wrześniu tego roku spółka ta zakończy produkcję w koksowni Dębieńsko, bo z uwagi na zaostrzające się unijne regulacje zakład wymagałby kosztownych inwestycji. Zamknięcia zakładu domagali się ponadto ekolodzy i część lokalnej społeczności, według których koksownia odpowiada za fatalną jakość powietrza w Czerwionkach-Leszczynach. W czwartek przedstawiciele Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi o likwidacji zakładu i jakości powietrza w mieście rozmawiali z prezesem JSW Koks Januszem Adamczykiem. Zapewnił on, że spółka dokładnie monitoruje proces zamykania produkcji i będzie informować na bieżąco, jeśli wystąpią dodatkowe uciążliwości dla mieszkańców. Spółka rozważy też techniczne możliwości dodatkowych pomiarów stężenia benzenu na terenie zakładu.

W latach 2013-2016 na inwestycje i remonty w koksowni Dębieńsko popłynęło w sumie niemal 34 mln zł.

Notowania JSW w czwartek mocno pięły się w górę, przy wysokich obrotach. Kurs węglowej spółki niedługo po otwarciu sesji rósł nawet o 9 proc., do 91,90 zł.

Notowania akcji na stronie: www.parkiet.com/spolka/jsw


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA