REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG liczy na wzrost krajowego i zagranicznego wydobycia

Według zarządu ten rok nie musi być tak dobry jak ubiegły. Grupa liczy przede wszystkim na wzrost wydobycia ropy i gazu. Będzie też importować więcej LNG i walczyć o korzystny rezultat w postępowaniu arbitrażowym.
Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

PGNiG chce w tym roku zwiększyć krajowe wydobycie gazu ziemnego do 4 mld m sześc. W ubiegłym roku wyniosło ono 3,8 mld m sześc. i jak przekonuje zarząd, jego spadki zostały wyhamowane. – Chcemy zwiększyć wydobycie gazu w Polsce m.in. poprzez zintegrowany system zarządzania złożem „Cyfrowe złoże". Będziemy też wykonywać ponad 30 odwiertów rocznie – mówi Piotr Woźniak, prezes PGNiG.

Spółka przypomina, że do 2022 r. ma zaplanowane wykonanie około 100 odwiertów. Są to jednak tylko prace, które powinna wykonać w ramach strategii i zobowiązań koncesyjnych. W ubiegłym roku PGNiG wykonało 36 odwiertów, o trzy więcej niż w 2017 r. Spośród nich aż 85 proc. zakończyło się sukcesem. Dzięki temu udokumentowano nowe zasoby gazu na poziomie 5,4 mld m sześc. – Zanotowaliśmy też najwyższe w historii krajowe wydobycie ropy naftowej – twierdzi Piotr Woźniak. Wyniosło ono 818,3 tys. ton, co oznaczało wzrost o 4 proc.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA