REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG wyprodukuje więcej energii

W tym roku produkcja prądu będzie podobna jak w 2018 r. Mocno powinna wzrosnąć po zakończeniu inwestycji w Stalowej Woli i na Żeraniu.
Foto: materiały prasowe

Produkcja i sprzedaż energii cieplnej i elektrycznej, jeden z czterech podstawowych segmentów działalności PGNiG, będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w działalności grupy. Prawdopodobnie nastąpi to jednak nie wcześniej niż w 2020 r. W tym roku jeszcze nie należy spodziewać się większych zmian niż te wynikające z uwarunkowań zewnętrznych. – Sprzedaż ciepła zależy przede wszystkim od temperatury zewnętrznej. W przypadku energii elektrycznej prognozujemy sprzedaż na poziomie zbliżonym do tej z 2018 r. – podaje biuro prasowe PGNiG.

Nowe moce

W tym roku będą kontynuowane prace przy budowie bloku gazowo-parowego w Elektrociepłowni Żerań o mocy elektrycznej 497 MW (megawaty) i mocy cieplnej 326 MW oraz przy budowie kotłowni gazowej o mocy cieplnej 390 MW. Zakończenie obu inwestycji jest planowane na 2020 r. – Nowy blok gazowo-parowy w EC Żerań zastąpi najstarsze żerańskie turbiny i węglowe kotły parowe. Inwestycja spowoduje, że moc wytwórcza energii elektrycznej EC Żerań wzrośnie o około 80 proc. z obecnego poziomu 386 MWe (megawaty mocy elektrycznej) do 690 MWe – informuje PGNiG. Z kolei produkcja prądu zależnej PGNiG Termiki zwiększy się z około 4 TWh (terawatogodziny) do ponad 6 TWh rocznie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA