Surowce i paliwa

HEG: W Polsce rośnie sprzedaż gazu

Hermes Energy Group, największy niezależny dostawca gazu w Polsce, szacuje, że w 2017 r. zużycie błękitnego paliwa w naszym kraju wyniosło 15,7 mld m sześc. i było o 8,3 proc. wyższe od zanotowanego rok wcześniej.
Foto: Bloomberg

Sama spółka ocenia swój udział w rynku na około pięć proc. Surowiec dostarcza do prawie 20 tys. odbiorców. Dzięki temu jej przychody wzrosły o 140 proc. i sięgnęły 2,1 mld zł.

Również w tym roku HEG chce mocno rozwijać działalność. – Obecnie skupiamy się na odbiorcach detalicznych, dlatego w 2018 r. chcielibyśmy podpisać 50 tys. nowych umów w tym sektorze. Dostrzegamy również możliwości rozwoju współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego – mówi Piotr Kasprzak, członek zarządu ds. operacyjnych HEG. Dodaje, że samorządy, szukając oszczędności, organizują przetargi, w których bardzo często firma przedstawia najkorzystniejszą ofertę. Obecnie ma 70 umów podpisanych z samorządami. To wzrost o 55 proc. w stosunku do początku 2017 r. W dalszej zwyżce tego segmentu powinny pomóc coraz powszechniejsze działania polegające na walce z zanieczyszczeniem powietrza i poszukiwaniami ekologicznych źródeł ciepła. Ponadto HEG zamierza brać udział w konsolidacji rynku, przejmując na nim mniejsze podmioty.

Spółka w swoim rozwoju napotyka też na problemy. – Do największych z nich zaliczam nowelizację ustawy o magazynowaniu gazu, która znacząco ogranicza procesy liberalizacyjne – twierdzi Kasprzak. Jego zdaniem nasz kraj, zwiększając wymagane zapasy i ograniczając ich lokalizację do terenów Polski, zmniejsza dopływ zagranicznego gazu.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły