Surowce i paliwa

Rynek obawia się angażowania Orlenu w nierentowne projekty

Powołanie Daniela Obajtka na szefa koncernu zostało źle odebrane przez inwestorów. Boją się, że grupa będzie realizowała nierentowne, długotrwałe i drogie projekty, w tym zostanie włączona w budowę elektrowni jądrowej.

Daniel Obajtek, nowy prezes PKN Orlen, pierwszy dzień pracy zakończył m.in. wymianą dyrektorów podlegających odwołanym członkom zarządu.

Foto: materiały prasowe

We wtorek inwestorzy mocno wyprzedawali akcje PKN Orlen. Przez większą część sesji ich kurs spadał najmocniej spośród spółek zaliczanych do indeksu WIG20. Około godz. 14 zniżki wynosiły ponad 8,2 proc. Tym samym za jeden walor płacono zaledwie 96,18 zł. Ostatnio tak nisko papiery płockiego koncernu były wyceniane na początku marca ubiegłego roku, a więc w trakcie trendu wzrostowego, który jesienią wywindował ceny akcji do rekordowych poziomów. Co więcej spadkom towarzyszyły największe na rynku obroty.

„Nie" dla atomu

Decydujący wpływ na notowania PKN Orlen, poza ogólnie złymi nastrojami na GPW, miały zmiany jakie zaszły w zarządzie spółki i możliwe zaangażowanie firmy w projekty niekoniecznie związane z jej podstawowym biznesem. Chodzi zwłaszcza o włączenie spółki w budowę elektorowi atomowej, co sugerował niedawno, już odwołany, wiceprezes Mirosław Kochalski.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" w e-prenumeracie i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz