REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

PGNiG tworzy zapasy dla innych

Z tzw. usługi biletowej magazynowania gazu ziemnego w Polsce korzysta już 13 przedsiębiorstw.
Foto: Fotorzepa, Wojciech Szabelski

Obecnie podziemne magazyny gazu w Polsce są wypełnione w około 56 proc., co oznacza, że znajduje się w nich ponad 18 tys. GWh surowca. To stan niewiele mniejszy od odnotowywanego w tym samym czasie 2018 r. Tym samym, przy braku jakichś nadzwyczajnych zdarzeń, dostawy do finalnych odbiorców powinny przebiegać w kolejnych tygodniach obecnego sezonu grzewczego bez większych zakłóceń. Grupa PGNiG, do której należą wszystkie podziemne magazyny gazu w Polsce, zarządza nimi poprzez zależny Gas Storage Poland.

Usługa biletowa

Koncern gromadzi błękitne paliwo nie tylko na własne potrzeby, ale i dla innych firm. W ubiegłym roku odnotował wzrost zainteresowania tzw. usługą biletową magazynowania gazu, która zapewnia zainteresowanym klientom możliwość dopełnienia wszystkich wymogów związanych z utrzymywaniem zapasów obowiązkowych tego surowca. Informuje, że na rok gazowy 2018/2019 (zaczął się 1 października) zawarł tego typu umowy z 13 podmiotami importującymi błękitne paliwo do Polski lub dokonującymi obrotu surowcem z zagranicą. Dla porównania w poprzednim roku gazowym usługi biletowe świadczono na rzecz 11 firm.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA