REKLAMA
REKLAMA

Surowce i paliwa

Wicepremier Pawlak podpisał uchwałę uchwałę WZA o upublicznieniu JSW

Wicepremier Waldemar Pawlak podpisał uchwałę walnego zgromadzenia dotyczącą zgody na upublicznienie Jastrzębskiej Spółki Węglowej

Wicepremier Pawlak podpisał uchwałę WZA o upublicznieniu JSW

Foto: Fotorzepa, Tomasz Jodłowski tj Tomasz Jodłowski

Wicepremier czekał dotąd ze złożeniem podpisu na wypracowanie porozumienia pomiędzy zarządem spółki a związkami zawodowymi. Dzisiejsza decyzja jest sporym zaskoczeniem. Konflikt w spółce trwa i jak dotąd nie został on rozwiązany.

- Rozpoczęcie procesu wchodzenia spółki na giełdę jest możliwe dzięki porozumieniu zbiorowemu, jakie udało się osiągnąć 5 maja 2011 r. w JSW - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Po przedłożeniu prospektu do KNF, jeśli proces w Komisji będzie przebiegał sprawnie, to wcześniej planowane terminy debiutu mogą zostać utrzymane - powiedział Pawlak. - Świadczy to o dużej odpowiedzialności strony społecznej i wszystkich stron zaangażowanych w dialog - dodaje wicepremier.

5 maja udało się dojść do porozumienia w sprawie gwarancji zatrudnienia dla załogi. To jednak nie rozwiązało całkowicie konfliktu na pomiędzy zarządem spółki a organizacjami związkowymi. Ciągle nie rozwiązany został problem podziału akcji pracowniczych.

- W sytuacji niezażegnanego w spółce konfliktu między zarządem a związkami sadzę, ze będzie to uchwała warunkowa - powiedział "Parkietowi" Dominik Kolorz, Przewodniczący Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność.

- Jeżeli jednak okaże się, że będzie to uchwała bezwarunkowa to będę niezwykle tym faktem zaskoczony - dodaje Kolorz.

Ministerstwo Gospodarki nie poinformowało jeszcze jakiego typu była to uchwała.

Podjęcie uchwały było konieczne, by można było złożyć prospekt emisyjny spółki do Komisji Nadzoru Finansowego.

Prospekt spółki został złożony w Komisji Nadzoru Finansowego w czwartek – powiedział „Parkietowi” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu Komisja dla nienotowanej spółki ma na jego rozpatrzenie 20 dni roboczych.

Warta, według szacunków "Parkietu", 12,5 mld zł firma będzie pierwszą śląską spółką węglową na GPW. Skarb państwa sprzeda ok. 34 proc. akcji (darmowe trafią do całej 22,6 tys. załogi, nie tylko do uprawnionych ustawowo) i zachowa w niej ponad 50 proc. udziałów. Oferta może być warta nawet ponad 4 mld zł. Pieniądze zasilą budżet państwa.

Związkowcy do decyzji wicepremiera podchodzą ostrożnie. W ubiegłym tygodniu związkowcy i zarząd przygotowującej się do debiutu giełdowego JSW uzgodnili zapisy tzw. porozumienia zbiorowego, zawierającego m.in. gwarancje zatrudnienia.

Zadowolenia z decyzji Pawlak nie ukrywa resort skarbu, JSW to bowiem największa w tym roku oferta pierwotna. Resort zapewnia, że państwo zachowa ponad 50 proc. akcji firmy.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA