Firmy

Przyszły rok trudniejszy dla eksportujących do Rosji i na Ukrainę

Dewaluacja rubla i hrywny w tym roku negatywnie wpływa na rentowność giełdowych firm czerpiących przychody w tych walutach. Gospodarki Rosji i Ukrainy słabną i w przyszłym roku obroty spółek z tych krajów mogą spaść o 10 proc.
Foto: Fotorzepa, Vitaliy Hrabar Vitaliy Hrabar

Trwający od prawie roku konflikt między Rosją i Ukrainą oraz osłabienie walut tych krajów od kilku miesięcy odciskają piętno na wynikach notowanych na GPW firm. W przyszłym roku problemy mogą się pogłębić.

Kłopotliwy eksport

Od połowy listopada 2013 r., kiedy na kijowskim Majdanie rozpoczęły się protesty, hrywna osłabła wobec złotego aż o 41 proc.. a rubel o 22 proc. Dla polskich firm oznacza to problemy, bo realizowane na Wschodzie przychody w lokalnych walutach w przeliczeniu na złote są niższe, co powoduje spadek przychodów i zysków z tych rynków. Tąpnięcie kursów hrywny i rubla odczuły już w tym roku m.in. LPP, Plast-Box, Gorenje, Rovese, Redan, Śnieżka czy Wielton. Oprócz tych firm ekspozycję na rynki wschodnie mają także: Amica, Mercator, Relpol, Elektrobudowa, Apator, Aplisens i Sonel. Jeśli dewaluacja hrywny i rubla w IV kwartale się utrzyma, znowu może to uderzyć w wyniki.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: dostęp do treści parkiet.com już od 9,90 zł za pierwszy miesiąc!

    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: opinii, komentarzy i analiz.

    Dostęp do treści parkiet.com - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu”, archiwum tekstów, aplikacji mobilnej, dodatków dla prenumeratorów.

Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.