REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Rank Progress: trzy galerie uwolnią 100 mln zł gotówki

Trzech inwestorów jest zainteresowanych przejęciem akcji od jednego z założycieli spółki. Prezesowi dewelopera zależy na szybkim domknięciu transakcji.

Jan Mroczka, prezes Rank Progress, ocenia, że w 2014 r. ma szansę ruszyć pierwsza spalarnia odpadów.

Foto: Archiwum

Rank Progress prowadzi rozmowy dotyczące sprzedaży Galerii Świdnickiej oraz projektów w Grudziądzu i Chojnicach. Zgodnie z oczekiwaniami zarządu realizacja tych transakcji powinna przynieść 100 mln zł gotówki netto, po spłacie zobowiązań związanych z projektami – wynika z wypowiedzi Jana Mroczki, prezesa dewelopera.

– Przejęciem tych nieruchomości zainteresowane są fundusze obecne już w naszym kraju, jak również sześć podmiotów z Wielkiej Brytanii. Podpisaliśmy z nimi listy poufności. Obecnie prowadzą badania due diligence tych obiektów – mówi Mroczka w rozmowie z „Parkietem". – Możliwe, że przed końcem roku podpiszemy przynajmniej umowy przedwstępne. Nie można jednak również wykluczyć, że jedną transakcję uda nam się sfinalizować jeszcze w 2013 r. – dodaje.

Mroczka informuje, że priorytetem dla spółki jest sprzedaż Galerii Świdnickiej i że będzie ona chciała przeprowadzić transakcję po cenie wyższej od wartości księgowej. Na koniec czerwca obiekt był wyceniany w księgach giełdowej firmy na 121,2 mln zł. Wartość pasażu w Grudziądzu wynosiła 22,1 mln zł, a galerię w Chojnicach wyceniano na 101,1 mln zł (obiekt był wówczas zaliczany jeszcze do nieruchomości w budowie).

Poszukiwania inwestora

Trwają poszukiwania inwestora, który byłby zainteresowany przejęciem akcji Rank Progressu od Andrzeja Bartnickiego, drugiego z założycieli spółki (do zamknięcia piątkowego wydania „Parkietu" nie udało nam się z nim porozmawiać). Mroczka informuje, że firma niedawno zakończyła road show w Londynie. – Przejęciem pakietu akcji Andrzeja Bartnickiego zainteresowane są trzy podmioty. Jeden z nich to inwestor branżowy, a dwaj pozostali finansowi. Firmy te wyraziły chęć stworzenia z udziałem Rank Progress platformy do inwestowania w Polsce – mówi. – W grę nie wchodzi rozwodnienie kapitału, gdyż nie chciałbym zmniejszać kontroli nad spółką. Ewentualne pozyskanie partnera dałoby nam jednak dostęp do innych form finansowania – dodaje.

Mroczka nie chce oceniać, w jakiej perspektywie inwestor mógłby wejść do spółki. – To pytanie należałoby raczej zadać Andrzejowi Bartnickiemu. Korzystnym rozwiązaniem byłoby, gdyby transakcja została domknięta jak najszybciej – mówi. Przypomnijmy, że na ostatnim nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy dewelopera komercyjnego Bartnicki miał 10,9 mln akcji stanowiących 29,35 proc. kapitału i 35,64 proc. ogólnej liczby głosów. W wyniku NWZA Bartnicki, który był dotąd przewodniczącym rady nadzorczej Rank Progressu, pożegnał się ze stanowiskiem.

Pierwsza spalarnia za rok?

Rank Progress specjalizuje się w budowie galerii i parków handlowych. W celu dywersyfikacji działalności spółka zamierza jednak również zaangażować się w budowę biogazowni i spalarni odpadów.

– Kontynuujemy rozmowy z brytyjskim partnerem zainteresowanym współpracą przy budowie biogazowni. Na razie jednak to tylko pomysł, a nie konkretny plan. Jesteśmy na etapie analiz – zastrzega Mroczka. Bardziej konkretne są plany dotyczące spalarni. – Niebawem powinna zostać wydana decyzja środowiskowa dotycząca budowy zakładów utylizacji odpadów w Długoszynie. Kupiliśmy już nieruchomości, na których zrealizujemy inwestycję – mówi. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku inwestycja będzie gotowa. Jej moce przerobowe sięgały będą 40 tys. ton odpadów rocznie, a budowa pochłonie 100 mln zł – dodaje i zdradza, że firma jest w trakcie analizowania kilkunastu kolejnych projektów.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA