REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Ergis więcej zarobił

W pierwszym półroczu grupa kapitałowa wypracowała dużo wyższe zyski niż rok temu. Kurs akcji rośnie o ponad 20 proc.

Tadeusz Nowicki, prezes Ergisu

Foto: spółka

Ergis, największy w Europie Środkowo-Wschodniej przetwórca tworzyw sztucznych, wypracował w pierwszym półroczu ponad 345,4 mln zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży. Był to wynik o prawie 3 proc. lepszy od osiągniętego rok wcześniej. W ujęciu wartościowym najmocniej, bo o 16,8 proc. wzrosła sprzedaż opakowań przemysłowych. Zarząd informuje, że to efekt przeprowadzonej w ostatnich dwóch latach wymiany parku maszynowego w fabryce w Oławie i uruchomienia tam produkcji folii nanoErgis. Grupa zwiększyła również wpływy z produkcji opakowań drukowanych. To z kolei rezultat rozbudowy i modernizacji fabryki w Nowym Sączu. Spadła za to sprzedaż folii miękkich PCV oraz twardych folii opakowaniowych.

Grupa Ergis zanotowała też spadek przychodów na dwóch kluczowych rynkach, czyli w Polsce i Niemczech, odpowiednio o 2,2 proc. oraz 11 proc. Z drugiej strony istotny wzrost zanotowano we Francji i Wielkiej Brytanii.

Zdecydowanie mocniej niż przychody zwyżkowały zyski. Czysty zarobek przekroczył wartość 19,7 mln zł. Tym samym był wyższy o niespełna 60 proc. od zanotowanego w pierwszym półroczu 2014 r. Spółka tłumaczy, że poprawa rentowności nastąpiła dzięki zastąpieniu produkcji znacznej części folii stretch przez wysokomarżową folię nanoErgis.

W ocenie zarządu o przyszłych wynikach grupy będzie decydować otoczenie ekonomiczne w Europie i na świecie. Istotny wpływ na wyniki będzie też miał kurs euro. Jego wzrost oznacza zwyżkę cen kupowanych surowców i sprzedawanych wyrobów. W konsekwencji wiąże się dla grupy z poprawą marż i zysków. Istotny wpływ na wyniki będą miały ponadto ceny surowców.

Kurs akcji Ergisu po publikacji wyników dzisiaj bardzo mocno rośnie. O 10.30 zyskiwał nieco ponad 20 proc. i wynosił 5,90 zł. To poziom najwyższy od 2007 roku.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA