Firmy

Yawal: KNF - wniosek spółki Werder bezzasadny

Według Komisji Nadzoru Finansowego spółka Werder, właściciel 7,4 proc. akcji Yawalu, nie jest uprawniona do żądania umieszczenia w porządku obrad uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji, co oznaczałoby ściągnięcie producenta wyrobów z aluminium z giełdy.
Foto: Bloomberg

Werder złożył takie żądanie i zarząd Yawalu zwołał walne zgromadzenie akcjonariuszy na 20 czerwca. W związku z tym pojawiły się wątpliwości. Zgodnie z ustawą o ofercie, przed żądaniem umieszczenia w porządku obrad projektu uchwały o zniesieniu dematerializacji akcji, wnioskodawca musi ogłosić wezwanie do sprzedaży wszystkich papierów. Werder był jednym z podmiotów, które przeprowadziły takie wezwanie – jednak rok temu. Ustawa nie precyzuje, na ile czasu przed wystąpieniem o przegłosowanie zniesienia dematerializacji akcji akcjonariusz musi ogłosić wezwanie. Jak wynika z interpretacji KNF, nie chodzi wcale o termin – wygląda na to, że KNF nie miałaby do tego uwag.

W opinii urzędu z literalnego brzmienia ustawy wynika, że powinna istnieć pełna tożsamość podmiotów zgłaszających żądanie zamieszczenia w porządku obrad uchwały o przywróceniu akcjom formy dokumentu z podmiotami ogłaszającymi wezwanie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.