REKLAMA
REKLAMA

Firmy

Mabion: Biotechnologiczna spółka potrzebuje gotówki

Potwierdziły się informacje „Parkietu" mówiące o prawdopodobnym przeprowadzeniu emisji akcji przez Mabion.

Zarząd firmy opracowującej leki biopodobne zwołał na 23 kwietnia nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy, które zadecyduje o prywatnej ofercie akcji. W projektach uchwał znajduje się propozycja emisji akcji serii K z wyłączeniem prawa poboru. Chodzi maksymalnie o 0,79 mln walorów. Obecnie kapitał Mabionu dzieli się na 9,5 mln akcji, więc nowe udziały  w podwyższonym kapitale mogą stanowić maksymalnie 7,7 proc.

Zaznaczono, że nowe walory będą mogły być opłacone wyłącznie wkładami pieniężnymi. Ceny emisyjnej nie podano (prawo do jej ustalenia będzie miał zarząd), ale zarząd informuje, że chce pozyskać około 40 mln zł. W takiej sytuacji, gdyby spółka sprzedała maksymalną ilość akcji, cena emisyjna wyniosłaby 50,6 zł, czyli więcej, niż ostatnio płacono za akcje Mabionu na warszawskiej giełdzie. W piątek notowania firmy po informacji o emisji spadały o 4,3 proc., do 47,7 zł.

– Założyciele Mabionu, w tym także moja firma Celon Pharma, twardo zadeklarowali wolę objęcia akcji o wartości 20 mln zł w ramach nowej emisji – mówi Maciej Wieczorek, prezes, założyciel i jeden z głównych akcjonariuszy Mabionu. W uzasadnieniu wyłączenia prawa poboru zarząd wskazuje na szybkość pozyskania koniecznego kapitału. Pieniądze mają pozwolić m.in. na przystosowanie i certyfikację nowego zakładu produkcyjnego Mabionu do wymogów amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), pokrycie rozszerzonych kosztów badań klinicznych leku MabionCD20 oraz uzupełnienie kapitału obrotowego wynikające głównie z przesunięć w rozliczeniach środków unijnych i podatków.

– Nasze plany rozwoju w USA zdecydowanie przyspieszą po rejestracji MabionCD20 na terenie Unii Europejskiej. Im wcześniej zaczniemy przygotowywać się do spełnienia wymogów FDA, tym koszty inwestycyjne w tym zakresie w przyszłości będą niższe – uważa Wieczorek.

Dodaje, że procedura badań klinicznych nad lekiem MabionCD20 jest na zaawansowanym etapie. W ostatnich tygodniach spółka otrzymała pozytywną opinię od niezależnej komisji Data and Safety Monitoring Board w sprawie badań (po prezentacji danych klinicznych uzyskanych od około 40 proc. całkowitej liczby pacjentów niezbędnej do ukończenia badania).

Zarząd Mabionu proponuje także zmianę w statucie spółki dającą mu prawo do kolejnej emisji maksymalnie 0,51 mln akcji w ramach kapitału docelowego. Upoważnienie ma obowiązywać przez trzy lata od zarejestrowania zmian statutu przez KRS, a cena emisyjna ma być nie niższa niż cena emisyjna akcji serii K. Dzięki takiemu rozwiązaniu firma może szybko, bez konieczności zwoływania kolejnego NWZA, podnosić kapitał.

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA