Przemysł

MFO: Wirus uderza w eksport

Pandemia koronawirusa jest jednym z głównych czynników negatywnie wpływających na tegoroczne wyniki MFO.
Foto: materiały prasowe

Chodzi zwłaszcza o eksport, który zapewnia spółce ponad połowę przychodów. Zarząd zwraca uwagę, że we Włoszech, Hiszpanii i Belgii oraz częściowo we Francji i Niemczech doszło do całkowitego zamrożenia lokalnych gospodarek. Widocznym tego objawem było m.in. odgórne wstrzymywanie pracy w fabrykach i zakładach produkcyjnych oraz wprowadzanie innych ograniczeń administracyjnych w przemieszczaniu osób i towarów. W konsekwencji MFO miało problemy z dostawami swoich wyborów do tamtejszych odbiorców. Najwięcej spadła sprzedaż stalowych profili specjalnych, które dostarczane są głównie za granicę i zapewniają firmie największe marże. W konsekwencji w I połowie roku MFO zanotowało 9,5-proc. spadek przychodów i 23-proc. zniżkę czystego zarobku, odpowiednio do 205,1 mln zł i 9,9 mln zł. Spadki byłyby jeszcze większe, gdyby nie działania polegające na ograniczeniu do minimum kosztów stałych i względnie stałych oraz na podejmowaniu działań zmierzających do maksymalnego zwiększania płynności finansowej spółki.

W najbliższych kwartałach zarząd chce się skoncentrować na utrzymaniu w MFO stosunkowo wysokiej sprzedaży i intensyfikacji działań zmierzających do poprawy rentowności. Jednocześnie zwraca uwagę, że realizację tych celów, poza sytuacją epidemiczną i jej konsekwencjami, mogą utrudniać problemy z dostępnością stali. Europejskie huty od dłuższego czasu redukowały posiadane moce i ograniczały produkcję ze względu na jej niską opłacalność i spadający popyt, zwłaszcza ze strony największego odbiorcy, czyli branży motoryzacyjnej. Wprawdzie ostatnio sytuacja uległa poprawie, ale potrzeba czasu, aby zdolności produkcyjne hut wróciły do wcześniejszych poziomów. Problemem jest też dostępność pracowników produkcyjnych. MFO zwraca uwagę, że wielu ukraińskich pracowników wyjechało z Polski i nie planuje powrócić w najbliższym czasie, powiększając tym samym tzw. lukę zatrudnieniową. TRF

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.