REKLAMA
REKLAMA

Przemysł

Amica: Marże na rynku AGD są nadal problemem

W I półroczu przychody Amiki wzrosły o 10 proc. do ponad 1,3 mld zł. – To efekt konsekwentnej ekspansji geograficznej i produktowej Grupy Amica, które przełożyły się na wzrost sprzedaży we wszystkich regionach, szczególnie w Europie Zachodniej i na południu kontynentu.
Foto: materiały prasowe

W szczególności w ujęciu rok do roku pozytywnie na przychody wpłynęło konsolidowanie od II kw. 2017 roku francuskiej spółki dystrybucyjnej Sideme, której przejęcie sfinalizowaliśmy pod koniec marca zeszłego roku – mówi Wojciech Kocikowski, wiceprezes ds. Finansowych w Amica.

W raporcie firma podaje, że w ogólnych przychodach spadł tylko udział sprzedaży na rynku polskim oraz na rynkach wschodnich. Największy udział mają kraje zachodnie, które w półroczu odpowiadały już za 43 proc. sprzedaży, co oznacza wzrost o 3 pkt proc. w ujęciu rocznym. Z kolei Polska straciła 2 pkt proc. do 25 proc., ale siła marki w Polsce nie słabnie. Amica podaje, że w dużym sprzęcie grzejnym była najlepiej sprzedającą się marką z udziałem 35 proc. w ujęciu ilościowym.

Amica zwraca uwagę, że marże znalazły się kolejny kwartał pod presją. To efekt m.in. konsolidowania kosztów przejętej spółki Sideme, wzrostu cen nabywanych towarów i kosztów ich transportu, a także wzrostu kosztów produkcji, w tym wynagrodzeń. Ten ostatni czynnik widoczny był już od trzeciego kwartału 2017 r., został zrekompensowany poprzez wzrost efektywności i politykę cenową. Amica podała również, że negatywnie na marże w I półroczu 2018 r. wpłynął jednorazowy efekt przeszacowania zapasów.

W rezultacie w I półroczu Grupa Amica wypracowała 367,2 mln zł zysku brutto na sprzedaży (wzrost 1 proc.), co oznacza spadek marży na tym poziomie o 2 pkt proc., do 27,8 proc. Wynik EBITDA zniżył się o 17 proc. do 84 mln zł, co oznacza spadek marży na tym poziomie o 2 pkt proc. do 6,4 proc. PM

Notowania akcji na stronie:

www.parkiet.com/przemysł/amica

Powiązane artykuły


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA