Przemysł

Inter Cars wyhamował w I kwartale

Wzrost przychodów był wyraźnie niższy niż w poprzednich kwartałach.
Foto: materiały prasowe

W I kwartale 2018 r. dystrybutor części samochodowych zarobił na czysto 43,3 mln zł, o ponad 4 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Zysk operacyjny obniżył się do 63,6 mln zł z 66,8 mln zł przed rokiem. Przychody ze sprzedaży wyniosły 1,65 mld zł i były o prawie 7 proc. wyższe niż rok wcześniej.- Nasze przewagi konkurencyjne oraz nadal duże rozdrobnienie w segmencie dystrybutorów dają nam szansę na kontynuację rozwoju zarówno w kraju jak i zagranicą. Na niższy niż oczekiwany wzrost przychodów miał wpływ przede wszystkim dłuższy sezon zimowy w całej Europie, czego skutkiem było przesunięcie początku sprzedaży produktów na sezon letni (np. opony) na kwiecień. W kwietniu 2018 grupa odnotowała przychody prawie 30 proc. wyższe niż w roku poprzednim - wyjaśniono w opublikowanym raporcie.

Sprzedaż eksportowa rozumiana jako sprzedaż realizowana przez zagraniczne spółki dystrybucyjne oraz sprzedaż bezpośrednia do kontrahentów zagranicznych wzrosła o 15,1 proc. w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Przychody Inter Cars z rynku krajowego stanowiły około 54,2 proc. przychodów łącznie całej grupy kapitałowej (uwzględniając wyłączenia konsolidacyjne).

Podczas wtorkowej sesji za papiery Inter Carsu płacono na giełdzie około 239 zł, co oznacza zniżkę o prawie 0,5 proc. względem ceny odniesienia z poprzedniej sesji.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły