REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Traderzy, górnicy, przestępcy i zagubieni. Kim są tajemnicze bitcoinowe wieloryby?

32 największe portfele mają łącznie 1 mln cyfrowych monet o aktualnej wartości 6,5 mld USD. Wbrew pogłoskom ich posiadacze wcale nie trzęsą rynkiem, wręcz przeciwnie – nawet go stabilizują.
Foto: Adobestock

Zacznijmy od tego, że mianem wieloryba na rynku kryptowalut określa się posiadacza naprawdę grubego portfela. Gruby oznacza tutaj wartość nawet kilkuset milionów dolarów. Posiadaczem może być pojedyncza osoba lub firma. W sierpniu tego roku Bloomberg donosił, że właściciel jednego z takich portfeli spowodował 15-proc. przecenę bitcoina, sprzedając w ciągu miesiąca 50 000 cyfrowych monet. Takie wieści spotykają się z niezbyt entuzjastycznym przyjęciem ze strony uczestników tego rynku. Skoro bowiem jeden gracz może tak mocno ruszyć kursem, to istnieje ryzyko, że będzie dochodzić do celowych manipulacji notowaniami. Na ile realne jest takie zagrożenie?

Cztery grupy graczy

Serwis badawczy chainanalysis.com postanowił przyjrzeć się sprawie. Pod lupę wzięto 32 największe portfela bitcoinowe, w których jest łącznie 1 mln monet, wartych przy aktualnym kursie 6,5 mld USD. Okazuje się, że grupa tych bogaczy jest dość mocno zróżnicowana. Analitycy wyodrębnili cztery kategorie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA