REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Potężny strumień pieniędzy dla blockchainowych startupów

Według najnowszego raportu serwisu analitycznego Diar tylko w tym roku fundusze VC zainwestowały w branżę 3,9 mld USD.
Foto: Adobestock

Z finansowaniem startupów zajmujących się technologią łańcucha bloków lub kryptowalutami najbardziej kojarzą się projekty ICO, czyli Initial Coin Offering. O ile do końca 2017 r. trend na tym rynku był zdecydowanie wzrostowy, to w tym się odwrócił. Statystyki serwisu icodata.io pokazują, że w 2016 r. wartość zgromadzonych tą drogą środków sięgnęła 90 mln USD, co oznaczało wzrost o 1400 proc. względem 2015 r. W 2017 r. zebrano aż 6,2 mld USD, co oznaczało skok rok do roku o 6784 proc. W tym roku wyemitowano tokeny o łącznej wartości 7,1 mld USD, co jest kwotą o 14,5 proc. wyższą od ubiegłorocznej. Tempo wzrostu więc wyhamowało. Gdy spojrzymy na dane miesięczne, to widać zaś nawet trend spadkowy. O ile w styczniu zebrano prawie 1,5 mld USD, to we wrześniu zaledwie 164 mln zł.

Nie sposób uniknąć skojarzeń z trendem spadkowym na bitcoinie. Załamanie notowań z końca 2017 r. sprawiło, że zainteresowanie tematyką kryptowalut spadło i pociągnęło to za sobą także zainteresowanie emisją tokenów. Jak podaje serwis analityczny Diar, 70 proc. wyemitowanych tokenów jest obecnie poniżej swojej wyceny emisyjnej, a większość tokenów jest 90 proc. poniżej swojego historycznego maksimum notowań. Oczywiście ICO nie pomagają też niejasne lub całkowity brak regulacji, a także fakt, że pod wiele tych projektów podszywają się oszuści. Na szczęście emisja tokenów to niejedyny sposób na pozyskiwanie kapitału w tej modnej ostatnio branży.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA