REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Blockchain zmieni nie tylko finanse. Osiem możliwości, dzięki którym uratuje Ziemię

Eksperci Światowego Forum Ekonomicznego i PwC stworzyli raport na temat tytułowej technologii i widzą w niej ogromny potencjał do zmiany organizacji zarządzania globalnymi zasobami.
Foto: Adobestock

Tytuł raportu to „Building Block(chain)s for a Better Planet". Zaprezentowany został podczas wrześniowego szczytu klimatycznego w San Francisco. Ma 37 stron i skupia się na identyfikacji obszarów, w których blockchain może dokonać rewolucyjnych zmian. I nie są to obszary finansowe, z którymi technologia ta kojarzy się w pierwszej kolejności. Są to sposoby takiego wykorzystania, by powstrzymać zmiany klimatyczne i w zrównoważony sposób korzystać z zasobów środowiska. Eksperci podają osiem tzw. game changers. Postanowiłem je pokrótce zaprezentować, ale zachęcam do lektury całego raportu.

Przejrzyste łańcuchy dostaw

Blockchain ma potencjał połączenia wszystkich uczestników globalnego łańcucha dostaw – od pracowników w fabrykach poprzez logistykę, detalistów, konsumentów, inwestorów, organizacje pozarządowe i organy regulacyjne. I to wszystko w ramach jednej platformy. Technologia ta daje bowiem możliwość niezaprzeczalnego zapisu dotyczącego produktu (np. jego pochodzenia) i śledzenia na bieżąco jego ruchów między dostawcami i odbiorcami. Zmniejsza się więc ryzyko, że do łańcucha dostaną się nielegalne, fałszywe produkty, bowiem nie będą miały odpowiedniego identyfikatora.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA