REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Kryptowaluty i technologia blockchain wkraczają na uniwersytety

Co najmniej kilka uczelni w USA i Rosji wprowadziło do swoich programów nauczania kursy związane z cyfrowymi walutami i łańcuchem bloków. W Polsce pionierem jest SGH.
Foto: Adobestock

Jak podaje New York Times w artykule „Cryptocurrencies Come to Campus" o tytułowych zagadnieniach wiedzę zdobędziemy m.in. na słynnym MIT, a także na Uniwersytecie Kalifornijskim, Carnegie Mellon, Cornell i Duke. U naszych wschodnich sąsiadów dziedziny te zostały włączone do niektórych kierunków studiów na Moskiewskim Uniwersytecie Państwowym. Z kolei w kwietniu uruchomienie studiów magisterskich z zakresu kryptofinansów ogłosiła prywatna uczelnia w Sao Paulo – Fundaçao Getulio Vargas. W Polsce jako pierwsza inicjatywę podjęła SGH, wprowadzając studia podyplomowe „Blockchain, inteligentne kontrakty oraz waluty cyfrowe". Z kolei niedawno prof. Krzysztof Piech, szef Polskiego Akceleratora Technologii Blockchain, umieścił na Twitterze następujący wpis: „Prawo technologii blockchain – trwa rekrutacja na nowy kierunek studiów podyplomowych: Uczelnia Łazarskiego". Jak widać, już nie tylko światy bankierów, finansistów, startupowców i spekulantów dostrzegają potencjał tytułowych technologii. Robią to także akademicy. Bez względu na to, czy to tylko próba podłączenia się pod trend i „złowienia" nowych studentów, czy faktyczny wyraz uznania dla owych zagadnień, dostrzec tu można kilka pozytywów.

Szkoła Główna Kryptowalut?

„Celem studiów jest zapoznanie słuchaczy z ideą, istotą i założeniami technologii blockchain oraz z zasadami funkcjonowania kryptowalut, jak również zaznajomienie z mechanizmami ich generowania, nabywania i prowadzenia rozliczeń. Celem jest także dostarczenie wiedzy na temat możliwości wykorzystania bitcoina i innych kryptowalut na rynku finansowym, szczególnie jako formy prowadzenia rozliczeń" – czytamy na stronie SGH. Zapowiada się sucha teoria, ale po bardziej szczegółowym opisie programu tych studiów wydają się one nieco bardziej atrakcyjne. Okazuje się bowiem, że zaprezentowane zostaną praktyczne implementacje nowych technologii w biznesie, a także uwarunkowania prawne i regulacyjne im towarzyszące. W pakiecie są też warsztaty. „Słuchacze będą mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem programów komputerowych wspomagających budowanie ekosystemów opartych na blockchainie oraz podstawami pisania kodu aplikacji w ramach najważniejszych platform blockchain-as-a-service" – czytamy. Może w końcu poszerzy się grono nielicznych, którzy faktycznie wiedzą i rozumieją, co tak naprawdę siedzi w tych słynnych łańcuchach bloków. Niektóre ekonomiczne autorytety uważają bowiem, że to wiedza tylko dla wybranych. – Praktycznie nikt poza działami informatyki nie potrafi wyjaśnić, jak dokładnie funkcjonują kryptowaluty. Ta tajemnica tworzy aurę ekskluzywności, podnosi zalety nowego rodzaju pieniądza i napełnia wielbicieli rewolucyjnym zapałem. Nie ma w tym nic nowego i podobnie jak w przypadku poprzednich innowacji monetarnych, pozornie fascynująca historia może nie wystarczyć – powiedział noblista Robert Shiller w maju w wywiadzie dla CNBC.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA