REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Zanim weźmiesz udział w ICO, koniecznie rzuć okiem na tę stronę

Amerykański odpowiednik naszego KNF, czyli SEC, edukuje inwestorów w dość niekonwencjonalny sposób. Sam bowiem stworzył fałszywą ofertę emisji cyfrowych tokenów.

Celebryci na tego typu stronach mają kusić swoim autorytetem. Często sami nie wiedzą, że ich wizerunki zostały wykorzystane do naciągania ludzi. Nie warto więc bezgranicznie ufać temu, co widzimy na zdjęciach.

Foto: GG Parkiet

Rosnąca popularność cyfrowych tokenów emitowanych w ramach tzw. ICO (Initial Coin Offering) sprawiła, że rynek ten przyciągnął wielu oszustów. Łatwo bowiem założyć ładnie wyglądającą stronę internetową, umieścić na niej fikcyjny plan biznesowy i zaprezentować zmyślony zespół ekspertów pracujący nad rzekomo rewolucyjnym rozwiązaniem. Przy niewielkim nakładzie finansowym można naprawdę wywołać efekt „wow" i złapać naiwnych inwestorów w sidła scamu lub zwykłej piramidy finansowej. Oczywiście wiele razy ostrzegamy na łamach parkiet.com, by uważać na oferty pewnego zysku, powoływanie się na rozmaite licencje itd.

Okazuje się jednak, że same ostrzeżenia i opasłe teksty nie wystarczają. Dlatego SEC, czyli Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, poszła krok dalej. Stworzyła bowiem stronę internetową z ofertą ICO, która spełnia wszystkie kryteria oszustwa. Moim zdaniem to superpomysł. Inwestorzy mogą bowiem wejść na ten portal i przekonać się na własnej skórze, czy kliknęliby „kupuj" czy nie. Jeśli wpadną w pułapkę, zostaną przekierowani na właściwą stronę SEC, gdzie wyjaśniony jest krok po kroku cały mechanizm oszustwa z poszczególnymi „sztuczkami". Oczywiście niżej podam link do strony z fikcyjnym ICO, więc zepsuje wam całą frajdę, ale możecie „wkręcić" znajomych.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA