REKLAMA
REKLAMA

Profesjonalny inwestor

Kryptowalutowe strategie TOP 10 obarczone ryzykiem ogromnej straty

Sprawdzamy, jak w poszczególnych latach od 2014 r. radziły sobie najbardziej popularne kryptowaluty. Wyniki są mocno zmienne.
Foto: Adobestock

Zainspirowany jednym z wpisów na forum portalu bitcoin.pl, w którym autor testuje strategie kupowania różnych kryptowalut z rankingu kapitalizacji publikowanego na portalu coinmarketcap.com, sprawdziłem roczne stopy zwrotu pierwszej dziesiątki dla ostatnich kilku lat. Niestety, dostępne dane sięgają maksymalnie 2014 r., więc próba wielka nie jest. Nad wynikami warto się jednak pochylić z co najmniej kilku powodów.

Wspomniany wpis na forum popełnił użytkownik o nazwie „benq". Postanowił wziąć TOP 20 kryptowalut ze wspomnianego rankingu, zbudować z niego teoretyczny portfel o równych wagach, a następnie sprawdzić, jak sobie radził w okresie lipiec 2016 – lipiec 2018. Z jego obliczeń wynika, że w ciągu tych dwóch, niewątpliwie burzliwych, lat taki portfel przyniósłby zysk w wysokości 1522 proc. Całkiem nieźle. Zwłaszcza jak porównać to do WIG20, który w analogicznym okresie wzrósł o niecałe 21 proc. Patrząc przez pryzmat samej stopy zwrotu, warszawskie blue chips nie umywają się do tych kryptowalutowych. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę ryzyko mierzone głębokością największej korekty w analizowanym czasie, to wnioski są nieco inne. Kapitalizacja rynku kryptowalut zmniejszyła się od szczytowego momentu w grudniu 2017 r. do dołka z końca czerwca z 600 mld USD do 245 mld USD, co oznacza spadek o 60 proc. Tymczasem WIG20, od szczytu ze stycznia do dołka z czerwca, zanurkował o 21 proc. Potwierdza się więc stara zasada – im większy potencjalny zysk, tym większe potencjalne ryzyko.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA