Analiza techniczna wykresów sześciu kryptowalut

Jak co miesiąc przyglądamy się notowaniom bitcoina i wybranych altcoinów. Jakie sygnały wysyłają wskaźniki AT?

Publikacja: 26.03.2021 04:28

Analiza techniczna wykresów sześciu kryptowalut

Foto: Adobestock

Marzec 2021 r. przejdzie do historii rynku kryptowalut, bo wycena bitcoina po raz pierwszy w historii przekroczyła w tym miesiącu 60 000 USD. Długo tam nie zagościła, ale rekord to rekord. W tym samym czasie kapitalizacja całego rynku sięgnęła 1,84 bln USD, śrubując lutowy szczyt o kolejne 100 mld USD. Warto zwrócić uwagę, że mimo rekordowej wyceny udział bitcoina w rynku stopniowo spada. O ile na początku stycznia wynosił 70 proc., o tyle w czwartkowe popołudnie był o 10 pkt proc. niższy. I nie stało się to kosztem ethereum, którego udział w tym samym czasie stopniał z 16,5 do 11,5 proc. (choć w międzyczasie kurs ETH ustanowił szczyt przy 2000 USD). Rosnący wkład w kryptowalutowy „tort" mają altcoiny. Widać to po przetasowaniach w TOP 10 pod względem kapitalizacji. Do niedawna każdy w ciemno mógł strzelać, że w ścisłej czołówce, poza BTC i ETH, są pochodne bitcoina, XRP, litecoin, monero czy EOS. Tymczasem na trzecim miejscu, strącając XRP, zadomowił się Binance Coin. Mocno w górę poszły znane już wcześniej Polkadot i Cardano, ale pojawiły się i nowości w postaci Uniswap czy analizowanej poniżej Thety. Żeby w czwartek po południu być w TOP 10 projektów, kapitalizacja musiała sięgać co najmniej 10,5 mld USD. Do bram czołówki pukają też inni, w tym przebywający już w tym gronie wcześniej Dogecoin czy na przykład Aave. Niektórzy mówią, że nastał czas altcoinów i wcale nie mija się to z prawdą. Jeśli zerknąć na stopy zwrotu za ostatnie 30 dni, to największy dorobek mają projekty spoza TOP 30. Wspomniana już Theta przyniosła inwestorom +305 proc., a rekordzista tego okresu, CVNT, ponad 25 000 proc. W swoiste szaleństwo kryptowalutowych alternatyw wpisuje się moda na tokeny NFT, czyli tokeny niejednorodne, o których zrobiło się głośno, gdy na aukcji w Christie's wylicytowano stokoenizowany obraz za 69 mln USD. O tokenach niejednorodnych rozmawiamy w piątek na łamach Parkiet TV z Krzysztofem Bieleckim, autorem książki „ABC blockchaina" (materiał dostępny na youtube.com/parkiettv). Ostatnie dni upływają jednak na rynku pod znakiem korekty, a dobowe spadki na czołowych „monetach" przekraczały 10 proc. Na wielu wykresach pojawiły się podwójne szczyty (o tym poniżej), więc niewykluczone, że to nie tylko korekta, ale coś poważniejszego...

Bitcoin: Ryzyko podwójnego szczytu

PARKIET

Na wykresie BTC widać formację dwóch szczytów przy 60 000 USD, ustanowionych w odstępie miesiąca z niewielką różnicą pułapów. Linia sygnalna wyznaczona jest przez dołek z 28 lutego, czyli 43 143 USD. Jej przekroczenie będzie sygnałem sprzedaży, z potencjałem spadku do dołka przy 30 000 USD lub średniej z 200 sesji, przy 27 700 USD. W czwartek kurs BTC „walczył" o utrzymanie wsparcia w okolicy 50 000 USD, gdzie przebiega 50-sesyjna średnia. Wyjście nad 60 000 USD będzie sygnałem kontynuacji hossy.

Ethereum: Poniżej ważnej średniej

PARKIET

Kurs ETH, podobnie jak BTC, utworzył ostatnio potencjalny podwójny szczyt przy 2000 USD z linią sygnalną na poziomie 1294 USD. Ostatnie sesje upłynęły pod znakiem presji podaży i w środę cena przełamała 50-sesyjną średnią. W czwartek po południu kurs oscylował przy 1570 USD. MACD i RSI nie dotarły jeszcze do lokalnych dołków i stref wyprzedania, więc wzrosło ryzyko pogłębienia spadku. Powrót nad średnią poprawi sytuację AT, a przebicie 2000 USD będzie sygnałem kontynuacji hossy.

Binance Coin: Zamknięty w konsolidacji

PARKIET

W przeciwieństwie do BTC i ETH hossa na BNB jest dość krótka. Od końca lutego cena tworzy konsolidację pod szczytem, oscylując między 335 i 200 USD. Ten ostatni poziom pokrywa się teraz z 50-sesyjną średnią, tworząc silne wsparcie. Warto zwrócić uwagę na spadający ATR, zapowiadający możliwy silniejszy ruch. Siła wsparcia i kierunek trendu przemawiają za odbiciem. Ale ryzyko na wykresach BTC i ETH, o ile się zmaterializuje, może skutkować ruchem w dół w kierunku dziennej dwusetki (obecnie 77 USD).

Cardano: Walka o okrągły poziom

PARKIET

Z ADA jest o tyle ciekawa sytuacja, że cena jednostkowa tej kryptowaluty to trochę ponad 1 USD, a zdołała się ona przebić do czołówki rankingu pod względem kapitalizacji. Na wykresie widać klarowny trend wzrostowy z ryzykiem podwójnego szczytu przy 1,5 USD (główne altcoiny poruszają się często podobnie do BTC). Co istotne, linia sygnalna wypada na 1 USD, a więc okrągłym, psychologicznym poziomie. Dodatkowo wzmacnia ją 50-sesyjna średnia. Cena jest blisko tego poziomu, więc zapowiada się ciekawa „batalia".

Ripple: Przywiązanie do 0,5 USD

PARKIET

Nieco zapomniany ripple porusza się swoimi ścieżkami. Podczas gdy BTC i główne altcoiny są w układach wzrostowych, XRP jest w szerokim trendzie bocznym. Ostatnio zakres wahań zawęził się wokół poziomu 0,5 USD, respektując 50-sesyjną średnią. XRP był nawet w ostatnich dniach relatywnie silniejszy od konkurencji z góry rankingu. To może być spekulacyjna zachęta, zwłaszcza że MACD zakręca w górę na linii 0, a RSI porusza się w bok w paśmie neutralnym. Najbliższe opór/wsparcie to odpowiednio 0,6/0,4 USD.

Theta: Wyraźna siła byków

PARKIET

Notowania thety wyróżniają się siłą relatywną. W przeciwieństwie do BTC i ETH na wykresie nie ma układu podwójnego szczytu, tylko regularne śrubowanie rekordu. W ciągu ostatnich siedmiu sesji kryptowaluta zyskała 56 proc., co jest najlepszym wynikiem w TOP30 pod względem kapitalizacji. Theta wskoczyła do TOP10, a dla grających z trendem może to być ciekawa alternatywa. Warto jednak zauważyć, że MACD i RSI są już mocno wykupione, a ATR wspina się po niemal pionowej ścianie. Korekta nie będzie zaskoczeniem.

Inwestycje
Inwestorzy w oczekiwaniu na obniżki stóp
Inwestycje
Długie pozycje na rynku gazu wciąż testem charakteru dla inwestorów
Inwestycje
Istota istotności
Inwestycje
Organizacja procesu badania istotności
Inwestycje
Określenie grupy interesariuszy
Inwestycje
Niezbędna dokumentacja