REKLAMA
REKLAMA

Pracownicze plany kapitałowe PPK

Brokerzy liczą, że PPK pomogą w popularyzacji kont IKE i IKZE

Tradycyjnie pod koniec roku inwestorzy przypominają sobie o kontach służących do odkładania na emeryturę. Przyszły rok może przynieść jeszcze większe zainteresowanie tymi produktami – twierdzą maklerzy.
Foto: Adobestock

Jak co roku grudzień przynosi wzrost zainteresowania kontami IKE i IKZE w domach maklerskich. Ten rok jest jednak szczególny. Z jednej strony zachowanie indeksów, a także problemy rynku kapitałowego, nie zachęcają do giełdy, z drugiej zaś na horyzoncie jest już program pracowniczych planów kapitałowych, który przynajmniej teoretycznie może wyprzeć inne formy długoterminowego oszczędzania. Brokerzy jednak uspokajają: IKE i IKZE mogą nawet zyskać na popularności po wprowadzeniu PPK.

Ruch w interesie

Przekonywanie inwestorów giełdowych do kont IKE i IKZE to karkołomne zadanie. Zwyczajowo jednak większy ruch w interesie widać pod koniec roku. W 2017 r. na 3811 nowych rachunków IKE prawie 60 proc. z nich zostało założonych w drugiej połowie roku. Z kolei z 2165 kont IKZE, które w ub.r. zostały założone w domach maklerskich, aż 75 proc. otwartych zostało w II półroczu. Brokerzy nie mają złudzeń, że tegoroczne statystyki będą wyglądały podobnie.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet"
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA