REKLAMA
REKLAMA

Portfel techniczny

Technicy znów pokonali rynek. Zysk po I półroczu to 49 proc.

W czerwcu analitycy typujący spółki na podstawie sytuacji na wykresach wypracowali stopę zwrotu 7,2 proc. WIG w tym samym czasie wzrósł o 4 proc. Na lipiec eksperci typują dziewięć spółek. Dominują gaming i energetyka.
Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Czerwcowy triumf analityków był już piątym w tym roku. Tylko w maju musieli uznać wyższość szerokiego rynku, choć różnica wyniosła wówczas zaledwie 1,3 pkt proc. W pozostałych miesiącach byli górą. W efekcie skumulowana stopa zwrotu portfela technicznego po sześciu miesiącach wynosi aż 49 proc. Dla porównania – wynik WIG-u to zaledwie 4,2 proc. Czy uda się podtrzymać dobrą passę? Poprzeczka zawieszona jest bardzo wysoko, ponieważ lipiec to statystycznie najlepszy miesiąc w wykonaniu WIG. Do „walki" z rynkiem eksperci wystawili dziewięć spółek.

Sukces telekomów

Zanim o lipcu, to najpierw słów kilka o czerwcu. Przypomnijmy, że w ostatnim portfelu znalazło się osiem spółek, w tym typowany przez dwóch ekspertów Kruk. Trzy przyniosły stratę o średniej wielkości -3,8 proc., a pozostałe zysk o średniej wielkości 12,7 proc. Trafność i relacja zysku do ryzyka przemawia więc zdecydowanie na korzyść portfela. Jego najsilniejszym ogniwem okazała się telekomunikacyjna spółka Orange Polska. Stopa zwrotu na jej akcjach sięgnęła 28,6 proc., a dynamiczny ruch w górę przewidział Przemysław Smoliński, ekspert DM PKO BP (szczegóły na str. obok). Ponad 10 proc. zyskały też wspomniany Kruk oraz Enter Air. Analitycy mieli więc nosa do spółek, które nie tylko mogą skorzystać na ogólnorynkowym odbiciu, ale będą relatywnie silniejsze.

Dziewiątka na lipiec

W typowaniu spółek na ten miesiąc udział wzięło dziewięcioro analityków technicznych. Każdy wskazał innego emitenta z warszawskiej giełdy, więc wszystkie spółki mają równą wagę w zestawieniu, wynoszącą 11,1 proc. Datą bazową dla tego portfela będzie 28 czerwca. Zamknięcie tej sesji będzie stanowiło punkt odniesienia przy obliczaniu stóp zwrotu z akcji typowanych spółek oraz wyniku WIG, do którego się porównujemy. Data końcowa dla tego zestawienia, podobnie jak początkowa, jest ruchoma (co zależy od redakcyjnego harmonogramu), ale zawsze wypada na przełomie kolejnych dwóch miesięcy.

Energia i gry

W lipcowym zestawieniu w oczy rzucają się dwie rzeczy. Pierwsza – brak przedstawiciela segmentu małych spółek. Podmioty z sWIG80, który pozostaje wciąż najsilniejszym indeksem w tym roku, nie znalazły widocznie uznania w oczach ekspertów od analizy technicznej. Z kolei z grona WIG20 mamy w lipcowym zestawieniu trzy spółki, z mWIG40 pięć i jedną (Boombit), która nie należy do żadnego rynkowego wskaźnika.

Druga ważna cecha portfela to mała, branżowa koncentracja. Otóż mamy w zestawieniu dwie spółki z sektora energetycznego – Tauron i Eneę. WIG-energia jest w tym roku prawie 7 proc. pod kreską. Eksperci liczą zatem na odbicie w niedoszacowanym ich zdaniem sektorze. Ponadto dwóch przedstawicieli ma też branża gier. Mowa o CD Projekcie i Boombicie. W tym przypadku jednak eksperci grają bardziej z trendem niż wbrew niemu, gdyż sektor od dawna jest na fali wznoszącej.

Oprócz tych dwóch sektorów w lipcowym zestawieniu znalazło się też miejsce dla spółek chemicznej, informatycznej, odzieżowej, restauracyjnej i finansowej. Fani branżowej dywersyfikacji nie mają więc na co narzekać.

Techniczna mozaika

Foto: GG Parkiet

Z punktu widzenia sytuacji na wykresie lipcowe zestawienie też charakteryzuje niemała różnorodność. Zwolennicy gry z trendem powinni się zainteresować CD Projektem, Comarchem i GPW. Nasi typujący dostrzegają w kreskach potencjał do kontynuacji rynku byka. Sygnalizują go m.in. projekcje Fibonacciego, układy harmoniczne ABCD, a także białe świece potwierdzone wolumenem.

A jeśli ktoś woli grać pod prąd, to ciekawą propozycją mogą być Enea, Tauron i LPP. Ich notowania zaliczyły ostatnio solidną korektę wzrostową. Eksperci uważają, że jej skala jest na tyle duża, że uzasadnione jest mówienie o zmianie trendu. Zwłaszcza że potwierdzają to również formacje, jak m.in. baza, podwójne dno, a także wskazania popularnych indykatorów – MACD i ADX. Dokładne uzasadnienia poszczególnych wskazań, w oparciu o analizę techniczną, znajdują się poniżej.

Spółka miesiąca: Prawie 30 proc. na Orange Polska

Czerwiec był bez wątpienia miesiącem telekomów. Indeks WIG-telekomunikacja zyskał 21,3 proc., a wchodzące w jego skład spółki okazały się kluczowe dla ostatecznych rozstrzygnięć w konkursie inwestycyjnym Parkiet Challenge. Okazało się bowiem, że najlepsi trzymali w portfelach między innymi Playa i Orange Polska. Ta ostatnia spółka była też najmocniejszym ogniwem w czerwcowym portfelu technicznym. Wskazał ją Przemysław Smoliński, analityk DM PKO BP. Inwestując zgodnie z jego zaleceniami, można było zyskać aż 28,6 proc. –W drugiej połowie maja kurs ponownie ustanowił dołek w okolicach 4,6 zł, po czym dość silnie zwyżkował, przełamując na kolejnych sesjach krótkoterminową linię trendu spadkowego. Tym samym można zakładać rozpoczęcie kolejnej fali wzrostowej w ramach konsolidacji, a biorąc pod uwagę zwyżkujący charakter ostatnich średnioterminowych minimów, prawdopodobny wydaje się wręcz silniejszy ruch w górę – tłumaczył przed miesiącem ekspert. Jego słowa okazały się prorocze. Notowania akcji odbiły bowiem z 5,2 zł na – w porywach – 7,455 zł. W lipcu Smoliński stawia na GPW. PZ

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA