Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich majowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Publikacja: 06.05.2021 05:00

Portfele na kolejny miesiąc: dziewięciu ekspertów i ich majowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Adobestock

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/USD

Prezydent USA śle coraz jaśniejsze sygnały o konieczności spłaty długów i stawia na inwestycje proekologiczne, co nie jest zaskoczeniem. W krótkim terminie może to prowadzić do osłabienia się USD, ale w długim liczę na relatywną siłę USD do EUR. Wejście: 1,225. SL: 1,261.

złoto

Na wykresach długoterminowych byki mogą uznać poziom ostatniego dołka za nieprzypadkowy, bo znajduje się tam wieloletnia strefa wsparcia. To daje im krótkoterminową przewagę, ale ważne krótkoterminowe poziomy oporu znajdują bardzo blisko. Cel: 1935. SL: 1664,2 USD/u.

WIG

W przypadku powrotu hossy surowców inwestorzy zagraniczni mogą znowu zainteresować się polskim rynkiem. PPK, perspektywa funduszu odbudowy i rosnące ceny nieruchomości mogą być katalizatorem przypływu polskiego na GPW. SL: 56 709 pkt.

Marcin Kiepas, Tickmill

EUR/PLN

Przyspieszenie wzrostu gospodarczego w Polsce, wsparte przez luzowanie obostrzeń od maja, przy jednoczesnym nabierającym tempa programie szczepień i silnie rosnącej inflacji, to argumenty przemawiające za zdecydowanym umocnieniem złotego. SL: 4,65. Cel: 4,40o.

bawełna

Malejąca dynamika wzrostu sugeruje cofnięcie cen poniżej 83 centów za funt, skąd powinna rozpocząć się kolejna fala wzrostu, dla której celem będą poziomy powyżej szczytu z lutego (95,07).

Wejście: 82,50. Stop loss: 77,55. Cel: 96,00.

WIG

Rodzimy rynek akcji może nie zachwyca siłą, ale wciąż ma dobre perspektywy. Oczekiwane silne przyspieszenie gospodarcze w Polsce plus klarująca się sytuacja wokół banków i energetyki to zapowiedź wzrostu. Stop loss: 58 500. Cel: 67 500 pkt.

Michał Krajczewski, BM BNP Paribas

USD/JPY

Pod koniec ubiegłego miesiąca kurs wrócił do wzrostu. O odwróceniu trendu świadczyło wyprzedanie sygnalizowane przez wybrane wskaźniki AT i formacja młota w rejonie 108. Oczekujemy więc odbicia w kierunku tegorocznych maksimów kursu.

Cel: 111. SL: 107.

drewno

Oczekujemy kontynuacji silnego trendu wzrostowego cen drewna w USA z uwagi na korzystne warunki makroekonomiczne (niskie stopy procentowe, odbicie koniunktury, poprawa na rynku pracy), sprzyjające popytowi na rynku nieruchomości.

Cel: 2000 USD, SL: 1000

Nasdaq 100

Bardzo dobre wyniki największych spółek technologicznych oraz powrót przez indeks ponad lutowe szczyty, stanowi sygnał do kontynuacji trendu wzrostowego Nasdaq100.

Cel: 16 000 pkt. Stop loss: 13 250 pkt.

Rafał Sadoch, DM mBanku

EUR/USD

Kwiecień był najgorszy od miesięcy dla dolara, podczas gdy momentum wzrostowe w USA jest na zdecydowanie wyższym poziomie niż na Starym Kontynencie. W takich warunkach USD ma szansę na odbudowę ostatnich spadków. Cel: 1,18.

złoto

Perspektywa powrotu do normalności i zakończenia pandemii ciążyła w ostatnich miesiącach notowaniom żółtego metalu i na razie nic nie wskazuje, aby ta tendencja mogła się mienić. Dotychczas nie widać na rynku nadmiernych obaw o inflację.

Cel: 1700 USD/u.

S&P 500

Lepsze od oczekiwań wyniki spółek na Wall Street w połączeniu z gołębim stanowiskiem Fedu i nadziejami na dalszą odbudowę gospodarczą po pandemii w wyniku kampanii szczepień cały czas powinny wspierać popyt na ryzyko.

Marcin Sulewski, niezależny ekonomista

EUR/NOK

Norweska korona odrobiła całość strat poniesionych w wyniku koronakryzysu. Brak dalszej zwyżki ceny ropy naftowej może skłonić do realizacji zysków i osłabienia korony.

ryż

Bardzo spekulacyjne zagranie, ale na surowcu, który od połowy 2020 r. porusza się w trendzie bocznym, w końcu zaczyna się coś dziać.

Wejście: 13,92 USD.

Dow Jones

Indeks ustabilizował się w bardzo wąskim przedziale. Uważam, że w obliczu trwających szczepień i luźnej polityki fiskalnej i pieniężnej po krótkiej przerwie wznowiony powinien zostać trend wzrostowy.

Wejście: 34 165 pkt.

Marek Rogalski, DM BOŚ

USD/PLN

Dolarowy rollercoaster widoczny na świecie w marcu i kwietniu się nie skończył. Rynek może zacząć rozgrywać własną grę z Fedem, wspierany przez wciąż silne dane z USA, sytuacja pandemiczna zaś na świecie może poprawiać się wolniej przez indyjską mutację covidu. Cel: 3,97.

złoto

Rynek złota już jakiś czas temu zapomniał o swojej dawnej funkcji, teraz pozostaje tylko ujemnie skorelowany z rentownościami amerykańskich obligacji i dolarem.

Cel: 1695 USD za uncję.

MSCI Emerging Markets

Giełdy rynków wschodzących mogą pozostać słabe w sytuacji dalszego wzrostu rentowności amerykańskich obligacji, słabszych walut rynków wschodzących oraz pełzającej pandemii indyjskiej mutacji koronawirusa.

Cel: 1170 pkt.

Sobiesław Kozłowski, Noble Securities

USD/PLN

Symptomy zaawansowanego wyprzedania USD (DXY) z próbą odreagowania słabości na koniec kwietnia wraz z głębokim wyprzedaniem USD/PLN (STS poniżej 8) tworzy układ sygnalizujący przestrzeń do osłabienia PLN.

Wejście: 3,79. Cel: 3,96. Stop loss: 3,6488.

miedź

Słabszy od oczekiwań PMI przemysłu Chin za kwiecień zaskakuje na minus i może sygnalizować, że rosnąca baza za 2020 r. stanie się trudniejsza do pokonania. Silne wyprzedanie (STS na 8,5 i rosnący RSI) na indeksie USD zwiększają ryzyko umocnienia USD, co jest niekorzystne dla surowców.

MSCI Emerging Markets

Wprawdzie maj może rozpocząć globalną korektę na rynkach akcji, ale wcześniej rynki wschodzące powinny w ślad za USA jeszcze zaatakować styczniowe maksima.

Cel: 1440 pkt. Stop loss: 1314.

Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl

USD/RUB

Napięcie na linii Biały Dom–Kreml istotnie rozładowane. Rubel wsparty jastrzębim nastawieniem Banku Rosji i dobrą koniunkturą na rynkach surowców może wracać do bardziej uzasadnionych fundamentalnie poziomów, od których oderwał się przez czynniki geopolityczne.

rzepak

Kontrakty na wszystkie płody rolne ostro zwyżkują, ale w przypadku rzepaku jest to poparte fundamentami – pogoda w Europie jest niekorzystna, zapasy we wschodniej Europie niskie, podobnie jak w Kanadzie, która w ostatnich miesiącach eksportowała znaczne ilości towaru.

MSCI Emerging Markets

Koniunktura na rynkach EM była w kwietniu znacznie gorsza niż w krajach rozwiniętych. Rozlewanie szybkiego wzrostu gospodarczego na kolejne kraje i globalna poprawa sytuacji epidemicznej powinny wspierać nadganianie dystansu.

Andrzej Kiedrowicz, AvaTrade

EUR/GBP

Para walutowa powinna kontynuować widoczne od początku br. spadki przez rosnące dysproporcje w tempie szczepień na Covid-19 między W. Brytanią a krajami strefy euro. Szybsze odmrożenie gospodarki powinno pozytywnie odbić się na wzroście PKB w II kwartale.

pallad

Ceny palladu powinny kontynuować rajd wzrostowy, wspierane przez długotrwały deficyt podaży, który został pogłębiony przez powodzie na terenach wydobywczych największego światowego dostawcy metalu, czyli rosyjskiego Nornickela.

Nifty 50

Wymykający się spod kontroli rozwój pandemii koronowirusa w Indiach, gdzie notowane są rekordowe przyrosty zakażonych osób i zgonów, może stać się poważnym ciężarem dla indeksu indyjskich spółek. Lockdown może odbić się na wzroście PKB w II kwartale.

Analizy rynkowe
Bessa w pełnej okazałości
Gospodarka krajowa
Stopy nie muszą przewyższyć inflacji, żeby ją ograniczyć
Analizy rynkowe
Spadki na giełdach boleśnie uderzają w portfele miliarderów
Analizy rynkowe
Dywidendy nie takie skromne
Analizy rynkowe
NewConnect: Liczba debiutów wyhamowała
Analizy rynkowe
Jesteśmy na półmetku bessy. Oto trzy argumenty