REKLAMA
REKLAMA

Portfel fundamentalny

Eksperci skorzystali ze wzrostów na giełdzie w listopadzie

Większość pomysłów inwestycyjnych na listopad okazała się trafiona. Czy spółki wskazane przez analityków do portfela na grudzień pozwolą podtrzymać dobrą passę?
Foto: Adobestock
Foto: GG Parkiet

W listopadzie koniunktura na warszawskim parkiecie okazała się łaskawa dla posiadaczy akcji. Po dwóch spadkowych miesiącach inwestorzy w końcu doczekali się odbicia na szerokim rynku akcji, co znalazło odzwierciedlenie w pozytywnych wynikach portfeli fundamentalnych tworzonych przez ekspertów biorących udział w rywalizacji na łamach „Parkietu". Duża ekspozycja portfeli na segment dużych oraz średnich spółek, które w listopadzie przewodziły zwyżkom, miała pozytywne przełożenie na wypracowane stopy zwrotu.

Foto: GG Parkiet

Typy na grudzień

Listopadowe odbicie zachęciło typujących do realizacji zysków. Tym bardziej że dwucyfrowe stopy zwrotu nie należały w tym okresie do rzadkości. Pod tym względem pozytywnie wyróżniły się papiery Orbisu, Lotosu czy Ten Square Games. W rezultacie w portfelach przygotowanych na grudzień zabrakło miejsca dla spółek, które pozwoliły w ostatnim czasie solidnie zarobić. Jednocześnie pojawiło się sporo nowych propozycji.

Analizując firmy zgłoszone do portfeli, widać, że analitycy swojej szansy szukają przede wszystkim wśród „średniaków" z segmentu mWIG40, choć znalazło się też miejsce dla kilku wyróżniających się małych firm z indeksu sWIG80. Eksperci wciąż jednak pozostają nieufni wobec tego segmentu, który w tym roku mocno rozczarowuje. Jeśli chodzi o duże spółki z WIG20, to zainteresowanie zostało ograniczone do trzech banków, CCC, KGHM i Eurocashu.

Na celowniku trzech biur maklerskich znalazły się papiery PKP Cargo (z czego w jednym portfelu jest to nowa firma), za czym kryją się pozytywne oczekiwania co do odbudowy marż. – Zwracamy uwagę na ambitną ścieżkę poprawy rentowności w długim terminie – wyjaśniają swój wybór analitycy DM BDM, nawiązując do opublikowanej niedawno przez PKP Cargo strategii na lata 2019–2023, której jednym z głównych celów jest poprawa zyskowności grupy.

Szanse na odbicie notowań eksperci dostrzegli też w przypadku niedocenianego przez inwestorów Playa. Zdaniem Raiffeisen Brokers wkrótce może się to zmienić. – Przejście z MSCI Global Standard Index do indeksu MSCI Small Cap było 30 listopada czynnikiem podaży i szansą na zajęcie fundamentalnej pozycji – oceniają eksperci.

Potencjał mają papiery Grupy Kęty (firma obecna w dwóch portfelach), które w ostatnich dniach wróciły do łask. – Jest to stabilna fundamentalnie spółka, a ostatnia korekta uatrakcyjniła jej wycenę – argumentują eksperci BM BGŻ BNP Paribas.

W ocenie ekspertów warto się przyjrzeć przecenionym spółkom, które mają solidne fundamenty i dodatkowo sprzyja im otoczenie rynkowe. Wymagania te spełnia Wielton (obecny w dwóch portfelach). – Atutem są sprzyjające perspektywy na 2019 r. Wielton to mocno przeceniona spółka o solidnych fundamentach – wskazują analitycy Raiffeisena.

Wyniki i wyceny pod lupą

Kluczowy wpływ na decyzje ekspertów miał kończący się sezon publikacji raportów z wynikami za III kwartał 2018 r. Uwagę specjalistów zwróciły przede wszystkim te firmy, które pochwaliły się solidnymi rezultatami, dając tym samym nadzieję, że pozytywny trend w wynikach utrzyma się w kolejnych okresach. Argument ten był kluczowy przy wyborze takich spółek, jak Amica, Auto Partner, PKP Cargo, TIM czy Torpol. Jednocześnie eksperci chętnie pozbywali się z portfeli firm, które wyraźnie zawiodły swoimi osiągnięciami.

Wśród propozycji na kolejny miesiąc tradycyjnie nie mogło zabraknąć spółek, które oprócz niezłych fundamentów i perspektyw mogą się pochwalić atrakcyjną ceną akcji, będącą nierzadko efektem przedłużającej się korekty. Tak było w przypadku 11 bit studios, Aliora, Eurocashu, JSW czy Wieltonu.

Zyskowny listopad

W minionym miesiącu biura maklerskie biorące udział w rywalizacji miały ułatwione zadanie, ponieważ większość spółek z warszawskiej giełdy wypracowała dodatnią stopę zwrotu. W rezultacie indeks WIG zakończył miesiąc 5,2 proc. na plusie. Naszym ekspertom poszło nieco gorzej, bo listopadowy uśredniony wynik wszystkich portfeli znalazł się 4,5 proc. nad kreską, ale i tak mogą mieć powody do zadowolenia.

W zakończonym miesiącu najbardziej zyskowny okazał się portfel zarządzany przez analityków z DM BDM. Listopad zamknęli 7,9-proc. stopą zwrotu, zostawiając w tyle Raiffeisen Brokers i Haitong Bank, które w ciągu miesiąca zwiększyły stan posiadania odpowiednio o 6,5 i 5,1 proc. Pozostali uczestnicy rywalizacji musieli się zadowolić skromniejszym zyskiem.

W tym roku nasi eksperci radzą sobie ze zmiennym szczęściem. Po 11 miesiącach zmagań z rynkiem zyskiem mogą się pochwalić jedynie trzy biura maklerskie. Dzięki dobremu wynikowi w listopadzie na pozycji lidera umocnili się analitycy DM BDM – wypracowali od początku roku stopę zwrotu wynoszącą ponad 30 proc. Wyprzedzają ekspertów Haitong Banku, których portfel jest ponad 23 proc. na plusie. Na trzeciej pozycji plasują się analitycy z Raiffeisen Brokers, których portfel powiększył się o blisko 1 proc. Pozostała trójka uczestników rywalizacji miała mniej szczęścia i ich obecny stan posiadania jest mniejszy niż na początku stycznia.

Łącznie od początku 2018 r. wszystkie fundamentalne portfele mogą się pochwalić dodatnią uśrednioną stopą zwrotu na poziomie 0,6 proc., co jest wynikiem lepszym od indeksu WIG, który w tym samym czasie stracił na wartości 8,7 proc.

 

DM BDM

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

-GPW, Instal Kraków, Maxcom | Zmiana struktury portfela.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

-Agora | Liczymy na dobry IV kwartał w kinach.

 

-JSW | Wykorzystujemy ostatnią przecenę notowań do dodania akcji do zestawienia.

 

-PEP | Zwracamy uwagę na duży portfel projektów offshore.

 

-PKP Cargo | Zwracamy uwagę na ambitną ścieżkę poprawy rentowności w długim terminie.

 

-Torpol | Liczymy na podtrzymanie pozytywnych wyników z III kwartału br. w kolejnych okresach.

 

 

 

BM BGŻ BNP Paribas

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

 

-Cognor, JSW, Pekao, TS Games | Zamiana na spółki z większym potencjałem wzrostu.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

-11 bit studios | Spadek o ponad 50 proc. od szczytu z maja nie ma uzasadnienia w fundamentach spółki.

 

-Amica | Dobre rezultaty III kwartału br. zwiastują odwrócenie tendencji wynikowych w spółce.

 

-Echo Investment | Atutem jest atrakcyjna wycena, oczekujemy zmiany nastawienia rynku w związku z wypłacaną w grudniu zaliczkową dywidendą.

 

-Grupa Kęty | Stabilna fundamentalnie spółka, ostatnia korekta uatrakcyjniła jej wycenę.

 

 

 

Haitong Bank

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

 

-LC Corp | Ustępuje w portfelu miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

-Eurocash | Wykorzystujemy ostatnią silną przecenę notowań spółki, w której upatrujemy potencjalną okazję.

 

-KGHM | Oczekujemy poprawy nastrojów wokół spółki z racji porozumienia między USA i Chinami, które w krótkim terminie będzie wsparciem dla notowań surowców.

 

 

 

Raiffeisen Brokers

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

 

- CCC, PKP Cargo, TS Games | Realizacja zysku.

 

- JSW, Work Service | Zmiana struktury portfela.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

- Alior | Dynamiczna przecena w 2018 r. z nawiązką zdyskontowała szereg ryzyk i grudzień jest okazją do urealnienia wyceny.

 

- Play | Przejście z MSCI Global Standard Indexes do indeksu MSCI Small Cap było 30 listopada czynnikiem podaży i szansą na zajęcie fundamentalnej pozycji.

 

- TIM | Mocne wyniki za III kwartał , atrakcyjna stopa dywidendy (dzień dywidendy w grudniu), blisko 70 proc. sprzedaży przez internet. Sprzyjające perspektywy na 2019 r.

 

- Torpol | Wyniki za III kwartał zdają się sygnalizować poprawę fundamentów i perspektyw spółki na 2019 r. Fundamentalnym wsparciem jest dynamiczny wzrost cen ofert w przetargach organizowanych przez PKP PLK.

 

- Wielton | Sprzyjające perspektywy na 2019 r., mocno przeceniona spółka o solidnych fundamentach.

 

 

 

Millennium DM

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

 

- Kernel, Neuca | Ustępują miejsca atrakcyjniejszym spółkom.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

- Auto Partner | Za spółką przemawia utrzymująca się wysoka dynamika wyników.

 

- CD Projekt | Liczymy na udaną końcówkę roku dla branży. Gry dobrym prezentem pod choinkę.

 

 

 

Noble Securities

 

Z PORTFELA WYPADAJĄ:

 

- Pfleiderer Group, Trakcja | Ustępują miejsca ciekawszym propozycjom.

 

DO PORTFELA WCHODZĄ:

 

- AmRest | Listopadowa przecena zwiększyła atrakcyjność inwestycji w akcje spółki.

 

- Ciech | Istnieją mocne przesłanki wzrostu cen sody w umowach na 2019 r., dołek wyników w III kwartale, uspokojenie i spadki cen surowców energetycznych w IV kwartale.

 

 

 

Zasady budowy portfeli fundamentalnych

 

W skład każdego z portfeli wchodzi nie mniej niż pięć i nie więcej niż dziesięć spółek wytypowanych przez ekspertów z biur maklerskich biorących udział w naszej rywalizacji. Mogą to być dowolne firmy wchodzące w skład WIG, przy czym pomijane są te z kursem poniżej 1 zł.

 

Udziały w portfelu są równe. Nie ma w nim gotówki. Wszelkie modyfikacje składu możliwe są raz w miesiącu (pod jego koniec).

 

Rozliczenie inwestycji następuje według kursów akcji z zamknięcia ostatniej sesji miesiąca. Stopy zwrotu są kumulowane z miesiąca na miesiąc. W wyliczeniach pomijane są koszty transakcji. W wynikach inwestycji uwzględniane są dywidendy. JIM

 

 

Orbis

Papiery hotelarskiej grupy okazały się najlepszą inwestycją wśród spółek, które znalazły się w składzie portfeli na listopad. W ciągu miesiąca można było na nich zarobić ponad 33 proc. Efektowna zwyżka notowań to efekt wezwania Accora, głównego akcjonariusza Orbisu, który chce skupić pozostałe akcje. Zdaniem analityków oferowane 87 zł za akcję może nie zadowolić mniejszościowych akcjonariuszy.

Eurocash

Najsłabszą pozycją w składzie portfeli były akcje Eurocashu. Mimo sprzyjających nastrojów na rynku jego akcje straciły ponad 17 proc. Spadki były w dużej mierze efektem rozczarowujących wyników kwartalnych. Eurocash w III kwartale poniósł dodatkowe koszty związane z premiami dla pracowników. Spadek EBITDA zanotował segment detaliczny, za to pozytywnie wypadł dział hurtu.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA