Portfel inwestycyjny

Prognozy na marzec. Wzrost euro do dolara nie jest poparty fundamentami. Drożeć może złoto

W prognozach na marzec analitycy stawiają na umocnienie amerykańskiej waluty. Drożeć może również złoto. Z kolei sytuacja na rynkach akcji jest niejednoznaczna.
Foto: Fotolia

Takiego miesiąca jak poprzedni w portfelu dla walut, surowców i indeksów nie było chyba nigdy w jego kilkuletniej historii. Śmiało można powiedzieć, że większości naszych ekspertów udało się ograć rynek z chirurgiczną precyzją. Co prawda niektórzy postawili w lutym na zwyżki akcji, ale od większych strat uchroniły ich zlecenia obronne – stop loss. Luty, po kilku sennych miesiącach, przypomniał o tym, jak ważne jest ustawianie takich zleceń. Najwięcej jednak zarobili ci, którzy przewidzieli mocniejszą korektę na rynkach. Ostatecznie na 23 zrealizowane pozycje aż 15 przyniosło zyski. Cały portfel zarobił w lutym 2,82 proc.

Spadki cechują się tym, że zwykle mają bardziej gwałtowny charakter niż wtedy, gdy wykresy mozolnie poruszają się na północ. Dobre zagranie może więc przynieść ponadprzeciętne zyski. W lutym przekonał się o tym Krzysztof Wańczyk z BM ING Banku Śląskiego, który w związku z korektą na rynkach akcji postawił na wzrost VIX, tzw. indeksu strachu. Tylko ta jedna pozycja przyniosła ponad 52 proc., a na wyróżnienie zasłużyli sobie również niezależny Daniel Kostecki oraz Mateusz Groszek z Admiral Markets. Obaj idealnie wyczuli rynek oraz zbliżające się spadki na giełdach, a zyski przyniosły im wszystkie trzy pozycje. Czas zaprezentować prognozy ekspertów na marzec.

 

Możliwe fiasko negocjacji ws. brexitu

Marcowe prognozy dla walut zostały zdominowane przez dolara, funta i euro. – W styczniu dolar wyznaczył dołek, który następnie potwierdził w lutym – zauważa na wykresie dziennym USD/PLN niezależny analityk Marcin Kiepas. Jego zdaniem układ sił wskazuje na prawdopodobną formację podwójnego dna i wzrost do 3,53 zł. Poza analizą techniczną amerykańską walutę wspierają zdaniem Kosteckiego czynniki fundamentalne. – Wraz z kolejną podwyżką stóp procentowych w USA w marcu dolar może jeszcze pokazać siłę – przyznaje. Groszek z kolei w kontekście dolara radzi postawić na euro. – Ostatni wzrost euro oraz słabość dolara amerykańskiego nie są poparte analizą fundamentalną – kwituje.

Nasi eksperci różnią się w ocenie perspektyw dla funta. Wynika to głównie z indywidualnych ocen negocjacji ws. opuszczenia struktur unijnych przez Wielką Brytanię. – Negocjacje warunków brexitu posuwają się do przodu niezwykle powoli, a pozycja premier Theresy May staje się coraz trudniejsza. Rynek wyceniał raczej optymistyczny scenariusz, natomiast obecnie nawet całkowite fiasko negocjacji nie jest wykluczone – twierdzi Kamil Maliszewski z DM mBanku. Podobnie sytuację ocenia Marek Rogalski z DM BOŚ. – Długa pozycja w dolarze (GBP/USD) wydaje się naturalnym wyborem na marzec, biorąc pod uwagę rosnące oczekiwania związane z działaniami Fedu w tym roku – wyjaśnia. Na zniżkę funta stawia również Wańczyk. Co innego myśli Marcin Sulewski z BZ WBK i gra na umocnienie funta, zwracając uwagę na przewartościowane euro.

 

Trend wzrostowy w końcowej fazie

Gdy na rynkach akcji dochodzi do spadków, zwykle zyskują metale szlachetne, stąd w portfelu dwie pozycje na zwyżkę złota. – Cena jest obecnie blisko dołka domniemanej korekty płaskiej i liczę, że w kolejnych tygodniach dojdzie do wybicia górą – mówi Sulewski. Podobne jak Łukasz Wardyn z CMC Markets. Z surowców drożeć będą jeszcze kawa, pszenica oraz gaz ziemny.

W marcu jak w garncu – to przysłowie dobrze odnosi się również do prognoz analityków odnośnie do indeksów giełdowych. Według Groszka na rynkach akcji będzie spokojniej. – Po ostatniej wyprzedaży VIX wzrósł do zbyt wysokich poziomów, które nie są potwierdzone przez skalę wyprzedaży amerykańskiego indeksu. Ponadto w ciągu kilku najbliższych miesięcy spodziewam się, że S&P 500 pobije kolejny rekord, co doprowadzi do spadku zmienności – zakłada Groszek. Całkiem odmiennie sytuację ocenia Maliszewski. – Ostatnia korekta na Wall Street z perspektywy historycznej zwiastuje zdecydowany wzrost zmienności na wielu klasach aktywów. Wsparciem dla tego scenariusza może się okazać także jastrzębia retoryka Fedu – przypomina.

Podobnie różne są zdania, jeśli chodzi o niemiecki DAX. – Niemiecka giełda od pewnego czasu jest słabsza na tle innych. W najbliższych dniach tendencja ta może się nasilić z powodu zwiększonego ryzyka politycznego w kontekście publikacji wyników referendum w SPD – twierdzi Michał Pietrzyca z DM BOŚ. Z kolei Kostecki zwraca uwagę, że niemiecka giełda nie wykorzystała jeszcze odbicia, które zaserwowały amerykańskie indeksy. Również w przypadku rynku rosyjskiego zdania są odmienne. Mateusz Namysł z Raiffeisen Polbanku liczy na zwyżki RTS, zwracając uwagę na dyskonto do MSCI Emerging Markets. Kiepas stawia na spadki.

Powszechnie wiadomo jednak, że sytuacja na światowych rynkach w dużej mierze zależy od USA. Sulewski w dalszym ciągu liczy na hossę. – Trend wzrostowy jest moim zdaniem w końcowej fazie, ale liczę, że indeksy spróbują przetestować rekordowe poziomy – mówi.

 

Dziewięciu ekspertów i ich marcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: GG Parkiet

Łukasz Wardyn, CMC Markets

EUR/USD

Rynek może jeszcze raz chcieć przetestować spadkową linię rysowaną od lipca 2008 r., która dziś jest w okolicach 1,27. Krótkoterminowo jednak EUR/USD rysuje formację konsolidacji i to może stworzyć okazję inwestycyjną. Wejście: 1,219, stop loss: 1,24.

Złoto

Rynek surowców i towarów jest obecnie bardzo rozchwiany i w wielu przypadkach znajduje się w połowie drogi między poziomami wsparcia, a oporu. W przypadku złota ciekawym punktem może być teraz poziom 1067 euro.

Wejście: 1068 euro, stop loss: 1051 euro.

WIG20

WIG20 stoi na kluczowym wsparciu wyznaczonym przez minima z grudnia i lutego. Mimo że na dziś nie widać zaangażowania istotnego kapitału, akcje z WIG20 mogą być potraktowane jako tanie, mierząc wskaźnikiem C/Z. Cel: 2539, stop loss: 2340.

Marcin Kiepas, niezależny analityk

USD/PLN

W styczniu dolar wyznaczył dołek, który następnie potwierdził w lutym. Układ sił na wykresie dziennym wskazuje na prawdopodobną formację podwójnego dna i wzrost do 3,53 zł. Taki ruch uzasadniają rosnące oczekiwania na kolejne podwyżki stóp przez Fed. Stop loss: 3,34, cel: 3,60.

Platyna

Notowania po mocnej zwyżce na przełomie roku i dotarciu w rejon oporu 1000–1025, wciąż nie wykonały pełnej spadkowej korekty. W wersji bardziej pesymistycznej ceny są o krok od wygenerowania impulsu, który sprowadzi je ponownie do ostatnich dołków (866,2). Stop loss: 1026.

RTS

Zdecydowane wybicie powyżej styczniowego szczytu było pułapką. Analiza obrotów i podstawowych wskaźników sugeruje formowanie się kolejnego szczytu. Marzec powinien przynieść spadki w Rosji. Pierwszym celem jest lutowy dołek. Stop loss: 1355.

Daniel Kostecki, niezależny analityk

USD/PLN

Wraz z kolejną podwyżką stóp procentowych w USA w marcu dolar może jeszcze pokazać siłę. Dodatkowo sentyment do emerging markets może się również przez to pogorszyć. Dodatkowo na głównej parze EUR/USD widać sygnały wyczerpania trendu.

Kawa

Notowania kawy wciąż znajdują się bardzo nisko przy znaczącym już wyprzedaniu na rynku terminowym. Dodatkowo w górę poszybowały już ceny takich towarów, jak: pszenica, kukurydza, kakao. Kawa może być następna.

DAX

Niemiecka giełda nie wykorzystała jeszcze odbicia, które zaserwowały amerykańskie indeksy, a wspomniana przecena euro może pomóc eksporterom. DAX jest również tańszy od np. S&P 500. Przy niższych stopach to wciąż okazja do zakupów.

Kamil Maliszewski, DM mBanku

EUR/GBP

Negocjacje warunków brexitu posuwają się do przodu niezwykle powoli, a pozycja premier May jest coraz trudniejsza. Rynek wyceniał raczej optymistyczny scenariusz, natomiast w chwili obecnej nawet całkowite fiasko negocjacji nie jest wykluczone. Cel: 0,92, stop loss: 0,83.

Soja

Od styczniowego dołka cena wzrosła o blisko 10 proc. Stały za tym doniesienia pogodowe z Argentyny. Odbicie może być zagrożone, jeżeli nie potwierdzą się spadkowe szacunki dla podaży. Kurs przy oporze na 1080 USD zachęca do sprzedaży. Cel: 1000, stop loss: 1090 dolarów.

VIX S&P 500

Ostatnia korekta na Wall Street z perspektywy historycznej zwiastuje zdecydowany wzrost zmienności na wielu klasach aktywów. W tej sytuacji zakładamy, że index strachu znajdzie się ponownie zdecydowanie powyżej 20 punktów. Cel: 26.

Mateusz Namysł, Raiffeisen Polbank

CHF/CZK

Dobre nastawienie do naszego regionu, napędzane przez bardzo przyzwoite dane gospodarcze, wraz z rozpoczętym już cyklem podwyżek stóp czeskiego banku centralnego powinny umacniać czeską walutę, umocnienie franka na początku br. było moim zdaniem przejściowe.

Kakao

Wciąż utrzymujące się duże zapasy surowca wraz z solidną podażą powinny wspomóc powrót na niższe poziomy, czemu sprzyjać też powinna niewielka odległość notowań surowca od istotnych oporów.

Cel: 2009, stop loss: 2320.

RTS

Perspektywa przyspieszenia wzrostu gospodarczego w Rosji wraz z poprawą zysku rosyjskich spółek powinna pomóc w zmniejszeniu dyskonta wskaźników wyceny do MSCI Emerging Markets.

Marek Rogalski, DM BOŚ

GBP/USD

Rynek nadmiernie wycenia szanse na dwie podwyżki stóp procentowych przez Bank Anglii w tym roku oraz próbuje rozgrywać scenariusz pierwszej już w maju. Tymczasem znów niedoceniane są ryzyka związane z negocjacjami ws. brexitu. Wejście: 1,3820, stop loss: 1,4050, cel: 1,3565.

Miedź

Rozczarowujące dane z Azji i związane z nimi obawy o popyt na miedź negatywnie wpłynęły na nastroje inwestorów. W krótkoterminowej perspektywie sprzedającym może sprzyjać też umocnienie amerykańskiego dolara. Wejście: 3,15, stop loss: 3,275, cel: 3,035.

DAX

Niemiecka giełda od pewnego czasu jest słabsza od innych. W związku z wynikami referendum SPD tendencja ta może zostać nasilona. Jeżeli notowania spadną poniżej 12000 pkt, przesuwamy stop loss na poziom otwarcia. Stop loss: 12904, cel: 11547.

Marcin Sulewski, Bank Zachodni WBK

EUR/GBP

W lutym kurs nie zdołał przebić oporu na około 0,87 i zawrócił na południe. W ostatnich tygodniach euro dużo zyskało do wielu walut. Na innych parach widać już realizację zysków i liczę, że najbliższe tygodnie pokażą podobną tendencję na kursie. Cel: 0,87, stop loss: 0,895.

Złoto

W ostatnich tygodniach złoto radziło sobie lepiej niż większość innych surowców. Cena jest obecnie blisko dołka domniemanej korekty płaskiej i liczę, że w kolejnych tygodniach dojdzie do wybicia górą.

Stop loss: 1307.

S&P500

Amerykańskie indeksy giełdowe odrobiły już ponad połowę strat po lutowych spadkach. Trend wzrostowy jest moim zdaniem w końcowej fazie, ale liczę, że indeksy spróbują przetestować rekordowe poziomy.

Cel: 2840, stop loss: 2660.

Krzysztof Wańczyk, BM ING Banku Śląskiego

EUR/GBP

Notowania brytyjskiego funta mogą się znaleźć pod presją ze względu na ryzyko związane z brexitem. Dotychczasowe negocjacje brytyjskiego rządu z UE nie przyniosły spodziewanego porozumienia ws. opuszczenia struktur sojuszu, co może doprowadzić do deprecjacji funta.

Pszenica

Wyjątkowo sroga zima w Europie oraz Stanach Zjednoczonych spowodowała zniszczenie upraw ozimych zbóż, w tym pszenicy. To oznaczać może wyższe ceny ziarna w handlu hurtowym.

Bovespa

W ostatnich dniach wzrosła awersja do ryzyka na rynkach wschodzących, co może sprowokować inwestorów do realizacji zysków, m.in. na brazylijskim parkiecie.

Mateusz Groszek, Admiral Markets

EUR/USD

Ostatni wzrost euro oraz słabość dolara nie są poparte analizą fundamentalną. Oprócz tego fundusze lewarowane posiadają w swoim portfelu zbyt dużą ilość pozycji długich. Zamykanie ich przez kapitał lewarowany powinno doprowadzić do mocniejszej korekty kursu.

Gaz ziemny

W lutym gaz okazał się po raz kolejny jednym z gorzej zachowujących się surowców. Jednak ostatnia wyprzedaż nie jest potwierdzona przez pozostałe surowce energetyczne. Scenariusz wzrostowy wspierany jest również przez analizę techniczną. Cel: 2,9 USD/mmBtu.

VIX S&P 500

Po ostatniej wyprzedaży indeks wzrósł do zbyt wysokich poziomów, które nie są potwierdzone przez skalę wyprzedaży S&P 500. Ponadto w ciągu kilku najbliższych miesięcy S&P 500 pobije kolejny rekord, co zmniejszy zmienność. Cel: 14.

Pytania do... Krzysztofa Wańczyka, analityka BM ING Banku Śląskiego

W miesiąc WIG20 stracił około 25 proc. dorobku ostatniej hossy. Czy to jeszcze korekta, czy już zmiana trendu?

Wydaje się, że problemy z kontynuacją trendu na warszawskim parkiecie mają wymiar przejściowy. W głównej mierze motywowane są pogorszeniem nastrojów na amerykańskim rynku akcji. To efekt jastrzębiej retoryki nowego przewodniczącego Fedu Johna Powella, który stanowczo opowiedział się za dalszym zacieśnieniem polityki monetarnej w Stanach. Widać, że Wall Street stała się obecnie najważniejszym barometrem dla inwestorów, którzy w ten sposób oceniają sentyment na rynku akcji. Dlatego kolejna faza korekty spadkowej może mieć miejsce na GPW. Przesilenia oczekuję w okolicy 2170 pkt. Dopiero na tym poziomie może budować się baza pod większe odbicie.

Po dwóch miesiącach roku z trzech głównych warszawskich indeksów najmocniejszy jest sWIG80, z drugiej strony brakuje mu paliwa do wzrostów. Jak długo „maluchy" będą trwać w zawieszeniu?

Relatywna siła sWIG80 względem pozostałych spółek z GPW wynika z tego, że w tym segmencie rynku koncentruje się mniejsza uwaga ze strony inwestorów. Tym samym ta grupa spółek jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne. Z drugiej strony, w sytuacji podwyższonej awersji do ryzyka, szybki powrót na nowsze szczyty nie będzie łatwym zadaniem. Zanim nastąpi odwrót musi dojść do ocieplenia globalnego sentymentu do akcji. Myślę, że nastąpi to najwcześniej za kilka tygodni, kiedy rynek otrząśnie się po kolejnej podwyżce stóp w USA.

Dolar jeszcze wróci poniżej 3,4 zł?

Notowania dolara są mocno wrażliwe na kierunki działań i przyszłe perspektywy dotyczące polityki monetarnej Fedu. Wydaje się, że marcowe posiedzenie banku centralnego, na którym ma dojść do kolejnej podwyżki stóp, jest już wycenione przez rynek. Zatem, bardziej istotna dla losu dolara jest przyszła ścieżka stóp. Z dotychczasowych informacji wynika, że nastąpi przyspieszenie zacieśnienia. Jednak plany prezesa Powella mogą zostać skorygowane, jeśli oczekiwana presja inflacyjna przyjdzie z opóźnieniem. W związku z tym, zakładam, że dolar dalej będzie się osłabiał i notowania USD/PLN powrócą w rejon tegorocznych minimów na 3,30 zł.

Jakie główne wydarzenia w marcu będą kształtować sytuację na rynkach?

W marcu przełomowe okazać się może posiedzenie Rezerwy Federalnej w USA. Tym samym do 21 marca na rynkach może kumulować się niepewność i związana z tym awersja do ryzyka. Wydarzenie to nabiera dodatkowego znaczenia, ponieważ będą publikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne, które mogą przesądzić o przyszłej ścieżce stóp w USA.


Wideo komentarz

Powiązane artykuły