REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Trump rozbija mur regulacyjny

W miejsce każdej nowej regulacji amerykańskie departamenty rządowe i agencje likwidują średnio siedem starych. To może być przyczyną tego, że wzrost gospodarczy jest wyższy, niż zakładały projekcje.

Donald Trump konsekwentnie prowadzi politykę zmniejszania regulacji w gospodarce.

Foto: Oliver Contreras/SIPA USA/bloomberg.

Dotychczasowe rządy Donalda Trumpa kojarzą się wielu ludziom przede wszystkim z wojnami handlowymi, naciskami na Fed i nieprzewidywalnością polityczną. A także z przechwałkami prezydenta-celebryty, że „mamy najsilniejszą gospodarkę w historii". W tych przechwałkach jest jednak spore ziarno prawdy.

Gospodarka USA radzi sobie zadziwiająco dobrze ze wszystkimi wstrząsami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Rozwija się szybciej niż inne kraje z grupy G7. Amerykański wzrost PKB jest też szybszy, niż spodziewali się eksperci przed wyborem Trumpa na prezydenta. Biuro Budżetu Kongresu (CBO) prognozowało przed wyborami prezydenckimi z listopada 2016 r., że średnie tempo wzrostu gospodarczego przez pierwszych 11 kwartałów rządów nowej administracji będzie wynosiło 2,1 proc. Sięgnęło ono jednak 2,6 proc. i było wyższe niż średnie tempo wzrostu PKB w okresie ekspansji gospodarczej za rządów Baracka Obamy (2,2 proc.). Realny PKB USA był na koniec III kwartału 2019 r. o 1,2 proc. wyższy, niż przewidywała projekcja CBO.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA