Parkiet PLUS

Awans Polski a przepływ kapitału z funduszy pasywnych

Podjęta przez FTSE Russell decyzja o przekwalifikowaniu Polski z kategorii rynków zaawansowanych wschodzących do rozwiniętych ma wymiar historyczny.
Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Nie ma jednak tylko i wyłącznie charakteru symbolicznego, choć z pewnością ma istotne znaczenie z punktu widzenia postrzegania Polski w świecie. Awans naszego kraju do grona rynków rozwiniętych ma przede wszystkim wymiar gospodarczy i finansowy, zwłaszcza w kontekście potencjalnego wpływu na napływ/odpływ kapitału finansowego do/z naszego kraju.

Kim są dostawcy indeksów?

Analizę potencjalnych skutków decyzji FTSE Russell warto rozpocząć od spojrzenia na istotę działalności i rolę dostawców indeksów (index providers) na współczesnym rynku finansowym. Są to podmioty, których głównym zadaniem jest opracowywanie, konstruowanie, utrzymywanie i obliczanie wartości indeksów. Grupa ta jest bardzo zróżnicowana – obejmuje m.in. giełdy papierów wartościowych, instytucje finansowe (głównie banki inwestycyjne i firmy zarządzające aktywami) oraz wyspecjalizowane podmioty zajmujące się jedynie tego rodzaju działalnością lub firmy, których biznes jest zdywersyfikowany, a dostarczanie indeksów jedną z oferowanych usług (obok np. dostarczania i analizy danych finansowych).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.