Szanse i zagrożenia dla branży tworzyw sztucznych

Z jednej strony systematycznie zwyżkuje popyt i liczba zastosowań dla plastiku, a z drugiej rosną koszty i pogłębia się negatywny wizerunek tworzyw jako materiału nieekologicznego.

Publikacja: 05.10.2019 08:44

Foto: GG Parkiet

Od co najmniej kilku lat ogólny popyt na wyroby z tworzyw sztucznych w Polsce rośnie w tempie kilku procent rocznie. Co ważniejsze, zwyżki są znacznie większe niż średnia unijna. W powszechnej opinii taka tendencja powinna się utrzymać jeszcze przez minimum kilka lat.

Wzrostu zużycia tworzyw spodziewa się w najbliższych latach m.in. Erg. W ocenie zarządu wpływ na zwyżki na pewno będzie miał wzrost gospodarczy w naszym kraju. – Jednocześnie należy uwzględniać zmiany w strukturze zużycia poszczególnych grup tworzyw sztucznych. Obserwując aktualną sytuację, uzasadniona wydaje się być opinia, że zapotrzebowanie rynku na tworzywa z grupy poliolefin powinno rosnąć – mówi Grzegorz Tajak, prezes Ergu. W jego ocenie do stagnacji w branży może dojść w przypadku wystąpienia kryzysu ekonomicznego na świecie. Niezależnie od tego można oczekiwać spadku popytu na niektóre grupy wyrobów ze względu na unijne regulacje. Chodzi tu zwłaszcza o ograniczenia i zakazy dotyczące niektórych produktów z tworzyw, np. sztućców jednorazowego użytku. Z drugiej strony już teraz widać, że przedsiębiorstwa wprowadzają na rynek bardziej ekologiczne substytuty.

Pozostało 82% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych