Wielki eksperyment z najmniejszą płacą

Proponowana przez PiS szokowa podwyżka płacy minimalnej może nie wywołać katastrofy na rynku pracy, jak straszą organizacje biznesowe. To jednak nie znaczy, że pomysł jest dobry.

Publikacja: 21.09.2019 12:00

Wielki eksperyment z najmniejszą płacą

Foto: Bloomberg

Trwająca debata na temat płacy minimalnej w Polsce, sprowokowana przez program wyborczy PiS, zakładający jej radykalne podwyższenie, jak dotąd zaowocowała jednym niepodważalnym wnioskiem: realizacja tego planu byłaby wielkim społeczno-gospodarczym eksperymentem.

Wszelkie wyliczenia dotyczące wpływu podwyżki najniższego wynagrodzenia o 78 proc. w ciągu pięciu lat na zatrudnienie, poziom ubóstwa, nierówności dochodowe, inflację czy inwestycje to w tym momencie jedynie spekulacje, na które niemały wpływ mają przekonania i życzenia autorów. Dotyczy to zarówno zwolenników propozycji PiS, jak ich krytyków. I trudno się temu dziwić. Rynek pracy to skomplikowany organizm, na którego funkcjonowanie wpływ mają dziesiątki czynników, których znaczenie zmienia się w czasie. A do tego podwyżki płacy minimalnej o takiej skali, jak zapowiada rządząca partia – z 2250 zł w tym roku do 4000 zł w 2024 r., czyli o 12 proc. rocznie – to na świecie rzadkość.

Pozostało 92% artykułu

Artykuł dostępny tylko dla subskrybentów parkiet.com

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji Parkiet.com

Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com

Parkiet PLUS
Do poprawy wyników spółek z branży chemicznej niezbędny jest wzrost popytu i cen
Parkiet PLUS
Najwyższe stopy zwrotu przyniosą średnie spółki
Parkiet PLUS
Drozapol, Kernel... czyli ostra walka o delisting
Parkiet PLUS
Bank centralny jedyną realną opozycją przeciw rządom Victora Orbána
Parkiet PLUS
Nie ma planów i prac nad zmianami w OFE
Parkiet PLUS
Dodatków bio w paliwach przybywa