Portfele na kolejny miesiąc: Dziewięciu ekspertów i ich lipcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Waluty, surowce, indeksy

Publikacja: 04.07.2020 08:18

Portfele na kolejny miesiąc: Dziewięciu ekspertów i ich lipcowe prognozy dla walut, surowców i indeksów giełdowych

Foto: Bloomberg

Łukasz Wardyn

CMC Markets

USD/PLN

Notowaniami złotego kieruje w tym momencie nastawienie na ryzyko globalnych graczy. W przypadku kilkusesyjnej fali spadkowej na giełdach złotemu trudno będzie zachować niezależność od wspomnianych zależności i tym samym utrzymać obecne poziomy. SL: 3,87. Cel: 4,08.

złoto

Nie ma oznak, by trend tracił na sile lub przechodził w ostatnią falę „panicznego" kupna. To nadal jest wchodzenie po ścianie strachu, typowe dla silnych trendów. Gra przeciwko cenom złota przynosi zyski jedynie w krótkim terminie. Wejście: 1755. SL: 1719. Cel: 1905 USD/oz.

WIG20

Okolice 1670 pkt to nadal ważny poziom, który może zatrzymać ewentualną korektę. Na GPW trendem dominującym w średnim terminie są zwyżki i właśnie tam inwestorzy mogą zdecydować się dokupić akcje. Wejście: 1671. SL: 1629. Cel: 1870 pkt.

 

Marcin Kiepas

Tickmill

USD/PLN

Spadki zostały zatrzymane na poziomach tuż poniżej 3,89. Czerwcową konsolidację w szerokim przedziale 3,89–3,99, której towarzyszyła poprawa sytuacji wskaźników, należy uznać za budowanie bazy pod przyszły ruch w górę. Dolar w wakacje powinien przetestować okolice 4,10.

miedź

Zauważalne wykupienie po 3,5-miesięcznych wzrostach cen miedzi, bliskość silnego oporu na 6135 USD/t i negatywne dywergencje wykresu m.in. z RSI czy MACD sugerują nie tylko zakończenie zwyżki, ale i możliwość szybkiego cofnięcia się kursu do 5535–5624 USD/t.

sWIG80

Potencjał wzrostu wyczerpał się. Gra pod odmrażanie gospodarek się zakończyła, a odległa wizja szczepionki sprawia, że ryzyko wystąpienia drugiej, jesiennej fali pandemii jest duże. Na GPW najmocniej ta fala może dotknąć małe spółki.

 

Michał Krajczewski

BM BNP Paribas

EUR/GBP

Notowania EUR/GBP dotarły w ostatnim czasie do poziomu ponad 0,91, który w ostatnich latach zatrzymywał trend wzrostowy. Liczymy więc przynajmniej na krótkoterminową korektę notowań tej pary walutowej w dół.

Cel: 1,7. Stop loss: 1,58.

złoto

Luzowanie polityki monetarnej i niskie rentowności obligacji skarbowych przekładają się na wzrost cen surowców szlachetnych. Złoto jest coraz bliższe przebicia historycznych maksimów, co byłoby sygnałem do kontynuacji trendu wzrostowego.

Stop loss: 1700 USD za uncję.

IBEX35

Hiszpański indeks po zwyżkach na przełomie maja i czerwca uległ korekcie, która doprowadziła go do wsparcia w okolicach 7000 pkt. Liczymy na poprawę zachowania się giełdy wraz ze stopniowym znoszeniem lockdownu. Cel: 9000. Stop loss: 6955 pkt.

 

Rafał Sadoch

DM mBanku

EUR/USD

Choć statystyki publikowane w USA dotyczące rozwoju epidemii są niepokojące, to jednak jest to czynnik wspierający notowania amerykańskiej waluty. W połączeniu z relatywnie dobrymi danymi z USA powinno sprzyjać to odrabianiu strat w wykonaniu dolara. Cel: 1,1.

złoto

Niepewność gospodarcza jest ogromna, zarówno w kontekście pandemii, jak i tego, jak świat poradzi sobie z jej długookresowymi skutkami. Takie środowisko sprzyja wzrostowi notowań złota.

S&P 500

Obawy związane z drugą falą epidemii ciążą obecnie nastrojom, ale odbicie gospodarcze trwa i do powrotu do tak silnych obostrzeń jak w kwietniu będzie trudno.

Wejście: 2900 pkt.

 

Marcin Sulewski

Santander Bank Polska

CAD/NOK

Jeśli cena ropy naftowej spadnie pod wpływem pogorszenia perspektyw dla globalnego popytu, korona norweska może stracić.

Wejście: 7,20. Stop loss: 6,97. Cel: 7,55o.

ropa Brent

Na razie rynek wzrost przypadków koronawirusa w USA przyjął ze spokojem. Jeśli nie nasilą się obawy o kolejną falę epidemii, cena ropy może dalej rosnąć.

Wejście: 44,1. Stop loss: 36,7. Cel: 58 dolarów za baryłkę.

S&P 500

Wzrost zachorowań w USA nie wywołał na razie dużych spadków, co świadczy o silnej wierze rynku w moc banków centralnych. Liczę na dalsze wzrosty po zakończeniu korekty.

Wejście: 3160. Stop loss: 2960. Cel: 3310 pkt.

 

Marek Rogalski

DM BOŚ

GBP/CHF

Wątek brexitu może ciążyć na funcie, jeżeli rozpoczęte w końcu czerwca negocjacje będą szły trudno. Z kolei frank to tzw. safe haven, które mogą być w cenie, jeżeli nastroje zaczną się psuć przez obawy o gospodarcze skutki drugiej fali koronawirusa.

pallad

Pomysł na spekulacyjne rozegranie, bazujące na ożywieniu wokół metali przemysłowych. Notowania są w dość długiej konsolidacji.

Stop loss: 1780. Cel: 2250 dolarów za uncję.

Hang Seng China Ent.

Pozycja z czerwca pozostaje bez zmian. Teoretyczne Chiny dobrze poradziły sobie z Covid-19, ale do zakupów chińskich akcji nie zachęcają trudne relacje dyplomatyczne z Zachodem i perspektywy politycznych przepychanek przed wyborami w USA.

 

Sobiesław Kozłowski

Noble Securities

EUR/USD

Zachowanie USD zaczyna się zmieniać i przełamanie blisko dwuletniego trendu wzrostowego zdaje się być faktem. Luźna polityka Fedu wraz z obawami przed globalną inflacją wydaje się argumentem za cykliczną rotacją aktywów i zwrotem w stronę alternatyw do USD, czyli m.in. EUR.

TTF 1M

Znoszenie administracyjnych restrykcji wynikających z koronawirusa oraz V-kształtne odbicie w gospodarce sprzyja notowaniom ropy naftowej, w tym typu Brent, która ma znaczący wpływ na notowania gazu naturalnego w Europie (TTF).

Stop loss: 4,9 euro/MWh.

mWIG40

Zakładając, że w układzie globalnym rynki akcji mają jeszcze przed sobą wzrostową falę piątą w pięciofalowym impulsie od połowy marca, to akurat mWIG40 wydaje się bliski jej zakończenia w formie typowej korekty płaskiej.

 

Bartosz Sawicki

TMS Brokers

EUR/RUB

Uważamy, że pod koniec czerwca w notowaniach rubla doszło do zmiany trendu. Słabość w bilansie płatniczym, korekta na rynku ropy oraz odkurzenie kwestii sankcji to czynniki przemawiające na niekorzyść rosyjskiej waluty.

rzepak

Najniższe od kilkunastu lat zbiory rzepaku w Europie będą efektem suchej wiosny. Ubiegły sezon upraw też był nieudany, co sprawia, że zapasy są stosunkowo niskie. Tworzy to sprzyjające warunki dla kontynuacji zwyżek kursu rośliny oleistej.

MSCI Chile

Ponownie szukam słabości w przestrzeni emerging markets. Indeks

MSCI Chile zaburzył

wzrostową strukturę i otworzył przestrzeń

do odreagowania silnej

zwyżki z drugiego

kwartału.

 

 

Andrzej Kiedrowicz

analityk

USD/PLN

Dolar znowu wraca do łask jako waluta „bezpiecznej przystani" przez silny wzrost zachorowań na Covid-19 w USA i związane z tym obawy o powrót lockdownu w tej największej gospodarce światowej. Z kolei w Polsce kończy się okres rządowego wsparcia dla przedsiębiorstw.

złoto

Znaczny wzrost przypadków koronawirusa w USA i innych krajach rzucił cień na nadzieje na szybsze ożywienie gospodarcze, co sprzyja lokowaniu kapitału w bezpieczne aktywa, takie jak złoto. Wsparcie dają również niepokoje społeczne w USA czy tarcia w globalnym handlu.

DJIA

Indeks pomimo pandemii zaliczył najlepszą dekadę od 1987 r. Jednak ryzyko ponownego zamknięcia amerykańskiej gospodarki może wkrótce wywołać ostrą przecenę tego benchmarkowego indeksu. Wyceny części spółek są rekordowo wysokie.

Parkiet PLUS
Dlaczego Tesla wyraźnie odstaje od reszty wspaniałej siódemki?
Parkiet PLUS
Straszyły PRS-y, teraz straszą REIT-y
Parkiet PLUS
Cyfrowy Polsat ma przed sobą rok największych inwestycji w 5G i OZE
Parkiet PLUS
Co oznacza powrót obaw o inflację dla inwestorów z rynku obligacji
Parkiet PLUS
Gwóźdź do trumny banków Czarneckiego?
Parkiet PLUS
Sześć lat po GetBacku i wiele niewiadomych