REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Skupy akcji coraz popularniejsze

Giełda › Kolejne firmy z GPW prowadzą buy back, ale zdania na temat tego rodzaju dystrybucji gotówki są podzielone. Szczególnie że było kilka przypadków skupów niekorzystnych dla mniejszościowych inwestorów.
Foto: Bloomberg

Ostatnio coraz więcej spółek z GPW decyduje się na skup akcji własnych. Niedawno prowadziły lub nadal prowadzą buy back takie firmy, jak: Boryszew, Celtic, Energoaparatura, Ergis, Libet, Monnari, Muza, Neuca, Pfleiderer czy Unibep. Kilka innych, jak EsotiQ czy Tower Investments ma takie plany i wkrótce dołączy do tej grupy. W Agorze, PTWP, Soho Development, Prochemie buy back niedawno się zakończył. Nowe programy przyjęły właśnie Herkules i Colian, rozważają je Larq i Mo-Bruk, a nawet tak duża firma jak LPP, a czasami sami inwestorzy domagają się buy backu – Altus TFI wnioskował, aby FO Dębica skupiła blisko 19 proc. kapitału.

Buy back kontra dywidenda

Skup akcji często przedstawiany jest jako zamiennik dywidendy. Zresztą w USA to bardzo popularny sposób dystrybucji gotówki i tamtejsze spółki wydadzą w tym roku na ten cel aż 700–800 mld USD. – Główna różnica pomiędzy skupem a dywidendą jest taka, że wypłata tej drugiej nie wymaga od inwestora żadnego działania, środki same wpływają na konto – mówi Kamil Hajdamowicz, zarządzający w Vienna Life, którego zdaniem dla akcjonariuszy skup jest korzystniejszy m.in. ze względu na korzyści podatkowe – sprzedając akcje z zyskiem w ramach skupu nie płaci się podatku od razu, ale dopiero po zakończeniu roku, co daje możliwość optymalizacji podatkowej rozliczając straty z innych inwestycji. W przypadku dywidendy 19-proc. podatek pobierany jest od razu. Warto zwrócić uwagę, że ta zaleta skupów nie dotyczy TFI, które i tak nie płacą podatku od zysków kapitałowych. Skupy akcji mniej płynnych spółek mogą do pewnego stopnia pozytywnie wpływać na ich notowania. W przypadku bardzo mało płynnych spółek istotny skup może dać okazję do wyjścia lub zredukowania inwestycji.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta specjalna: Odbierz 50% rabatu na dostęp do serwisu parkiet.com
    Otrzymujesz dostęp do serwisu www.parkiet.com:
  • sekcje „Wiadomości, Fundusze inwestycyjne, Analiza Techniczna, Kryptowaluty oraz Notowania”,
  • nie zawiera wydania elektronicznego „Parkietu” i dodatków dla prenumeratorów.
Kup teraz

Powi�zane artyku�y

REKLAMA
REKLAMA

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA