Parkiet PLUS

PPK. Naśladujemy sprawdzony system

Projekt pracowniczych planów kapitałowych czerpie z wzorców brytyjskich, ale tempo wprowadzania zmian jest u nas dużo szybsze niż na Wyspach. Oznacza to mniej czasu na przygotowanie.
Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

Systemy podobne do pracowniczych planów kapitałowych funkcjonują w wielu krajach, ale różnią się od siebie pod takim względami, jak obowiązkowość/dobrowolność uczestnictwa, powszechność czy zasady finansowania składek. Najbardziej upowszechniły się tam, gdzie są obowiązkowe albo quasi-obowiązkowe. Skutecznym sposobem zachęcania są też czasem odpowiednio skonstruowane zachęty podatkowe.

– W ostatnich latach w wielu krajach na świecie większy nacisk w kierunku upowszechnienia dodatkowego oszczędzania emerytalnego kładzie się na zakładowe niż na indywidualne zabezpieczenie emerytalne – mówi dr Sylwia Pieńkowska-Kamieniecka z Instytutu Emerytalnego.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.