Parkiet PLUS

Król Czekolady idzie po zwycięstwo

Ukraina › Petro Poroszenko, jeden z najbogatszych Ukraińców, jest faworytem niedzielnych wyborów prezydenckich. To człowiek, który cieszy się dużym poparciem rodaków, choć nie wstrząśnie systemem.

Petro Poroszenko należy do grupy oligarchów, którzy poparli europejskie aspiracje Ukrainy. Większy dostęp do unijnych rynków oznacza dla niego lepszą koniunkturę w biznesie. Nie po drodze mu z Rosją Putina, która uderza w jego interesy gospodarcze.

Foto: RIA NOVOSTI

Faworyt ukraińskiego wyścigu prezydenckiego, czyli Petro Poroszenko, jest często porównywany w zachodnich mediach do Willy'ego Wonki, ekscentrycznego właściciela fabryki słodyczy z książki i filmów „Charlie i fabryka czekolady". Istotnie ów ukraiński oligarcha jest właścicielem korporacji Roshen produkującej dobrą czekoladę, ale na tym podobieństwa się kończą. Poroszenko nie jest żadnym ekscentrykiem, a jego słowa są zwykle tak wyważone, że ocierają się o nudę. To człowiek o umiarkowanych poglądach, który przez wiele lat skutecznie lawirował między różnymi obozami politycznymi na Ukrainie. Sympatię wyborców zaskarbił sobie zdecydowanym wsparciem dla protestów na kijowskim Majdanie. Teraz sondaże dają mu około 35 proc. poparcia. Jego główna kontrkandydatka, była premier Julia Tymoszenko, otrzymuje w nich zaledwie 6 proc. Wszyscy już się przygotowują, że to właśnie z nim będą musieli się układać po wyborach.

Słodycze, samochody, media...

Majątek Poroszenki jest szacowany przez magazyn „Forbes" na 1,3 mld USD. Na liście najbogatszych Ukraińców zajmuje on siódme miejsce, w rankingu światowych miliarderów „Forbesa" plasuje się na 1284. pozycji. To sporo, ale jak na warunki postsowieckie nie jest to porażające bogactwo. (Najbogatszy Ukrainiec Rinat Achmetow zgromadził aktywa sięgające 12,4 mld USD).

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Oferta promocyjna: e-prenumerata Parkietu 2 kwartały w cenie 1
    Uzyskaj pełen dostęp do ekskluzywnych materiałów publikowanych wyłącznie na parkiet.com: analiz, najnowszych komentarzy i opinii ekspertów.
  • zawiera wydanie elektroniczne „Parkietu” i dodatki dla prenumeratorów.
  • zawiera: Aplikację na tablet Apple
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.