Parkiet PLUS

Sprawny rynek jest jak ławica ryb

Austin Gerig, z badaczem HFT z Uniwersytetu Oksfordzkiego rozmawia Grzegorz Siemionczyk

Austin Gerig, badacz HFT z Uniwersytetu Oksfordzkiego

Foto: Archiwum

Karierę naukową zaczynał pan jako fizyk, a dziś bada pan rynki finansowe. Co skłoniło pana do zmiany zainteresowań?

Jako fizyk interesowałem się tzw. systemami złożonymi. Są to układy składające się z wielu wchodzących w interakcję komponentów i wykazujące właściwości emergentne, czyli takie, których nie mają ich części. Przykładem takiego systemu jest ławica ryb, która zachowuje się niczym jeden duży organizm. Ma bardzo ważne z biologicznego punktu widzenia właściwości, których nie da się zaobserwować, przyglądając się cechom samych ryb. Gospodarka też jest systemem złożonym, można więc poszukiwać i wyjaśniać jej emergentne właściwości i ich znaczenie dla części składowych. To jest spojrzenie na gospodarkę od ogółu do szczegółu, w odróżnieniu od spojrzenia od szczegółu do ogółu, które dominuje w ekonomii.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Wyjątkowa okazja: Półroczna e-prenumerata Parkietu 50% taniej
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

Powiązane artykuły

© Licencja na publikację

© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.