REKLAMA
REKLAMA

Parkiet PLUS

Warszawie daleko do Wiednia

Jeśli wierzyć rankingowi globalnych centrów finansowych, który publikuje Z/Yen, to Wiedeń dystansuje Warszawę. Ale można argumentować, że to arbiter tego wyścigu popełnia błędy.

Największym atutem Warszawy jako ośrodka finansowego są dobrze wykształcone kadry (pod względem kapitału ludzkiego polska stolica zajmuje 57. lokatę w rankingu Z/Yen). Jej słabością są zaś kwestie wizerunkowe (73. lokata).

Foto: Archiwum

Oto, jak się pożera wieloryba: kawałek po kawałku – tym spostrzeżeniem Francisa Underwooda, bohatera serialu „House of Cards", autorzy rankingu globalnych centrów finansowych (GFCI) zilustrowali rywalizację między Nowym Jorkiem a Londynem, w którym po raz pierwszy przewagę objęła amerykańska metropolia. Jeszcze lepiej cytat ten oddaje jednak podgryzanie Wiednia przez Warszawę. Bo wbrew temu, co się słyszy w polskiej stolicy, jej walka ze stolicą austriacką o status głównego regionalnego ośrodka finansowego to nie jest starcie równego z równym. Jeśli wierzyć brytyjskiej spółce Z/Yen Group, która przygotowuje GFCI, to Wiedeń jest wielorybem, a Warszawa mniejszym drapieżnikiem, który może co najwyżej próbować wykorzystać ociężałość rywala.

W 15. edycji rankingu globalnych centrów finansowych, która ukazała się w połowie marca, Wiedeń zajął 19. lokatę, między Shenzen a Szanghajem. W poprzedniej edycji sprzed pół roku był 20. Tymczasem Warszawa znalazła się na 60. pozycji, na 83 sklasyfikowane miasta. To 13 oczek niżej niż Stambuł, który po raz pierwszy wyprzedził polską stolicę rok temu.

Artykuł dostępny tylko dla e-prenumeratorów "Parkietu"
Teraz czytaj "Parkiet" przez kwartał GRATIS
i uzyskaj dostęp do wszystkich treści
    Otrzymujesz dostęp do:
  • analiz, opinii, komentarzy, kwartalnych wyników finansowych
  • oraz pozostałych artykułów serwisu Parkiet.com
Kup teraz

© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: PARKIET

×

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.


Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA